U liturgijskoj propovjedi u Gornjem manastiru Ostrog, vladika slavonski Jovan je kazao da se svi sabrani oko Svetog Vasilija Ostroškog pitaju kako je moguće ljudskome biću da postane Sveti Vasilije, kako je moguće rođenome od žene da postane sveti, oko koga se danas okupljaju desetine hiljada ljudi?
„Kako je moguće da jedan čovjek ostavi trag za sobom koji mijenja nebo i zemlju, koji mijenja duše ljudske, ne jednu, ne desetinu, nego desetine hiljada. Toliko da duše hrle za njim kao za onim čiji je prazan grob u Jerusalimu temelj cijeloga svijeta Crkve Božje i života svakog od nas“, kazao je vladika Jovan.
Nakon liturgije i rezanja slavskog kolača u slavu i čast Svetog Vasilija Ostroškog, okupljenima se obratio i visokopreosvećeni mitropolit Amfilohije, koji je kazao da je davno sveti prorok rekao da je nerodna pustinja rodnija od one koja rađa.
„Evo živoga svjedočanstva. Sveti Vasilije Ostroški nije imamo svoje tjelesne djece, ali vidite kako ova pustinja njegova i on kao pustinjak rađa ovoliku djecu, koja su danas sabrana iz svih krajeva ne samo naše zemlje i našeg naroda već iz cijelog svijeta. Niko nije rodio i ne rađa ni danas više djece nego Sveti Vasilije Ostroški“.
Govoreći o aktuelnim prilikama u svijetu, mitropolit je podsjetio da je u Parizu izgorela crkva Notr Dam sa koje su zvonila zvona 1389. godine u čast pobjede srpske nad turskom vojskom:
„Međutim, na tu crkvu današnji Francuzi postavili su zastavu, ne zastavu onih potomaka koji su se borili na Kosovu za vjeru pravu, za krst časni i slobodu zlatnu, nego lažnu zastavu. Potomci onih koji su gradili i zvonili na Notr Damu poslije bitke na Kosovu su ovdje zajedno sa nesrećnicima, razbojnicima, Šiptarima na Kosovu porušili 150 hramova, među kojima je i crkva Bogorodice Ljeviške u Prizrenu, koja je isto tako stara i čudesna, lijepa kao Notr Dam“.
Pomolivši se da se obnovi i Notr Dam i crkva u Njujorku i sve crkve u svijetu, vladika se pomolio da Bog urazumi i savremene Evropljane da se vrate izvornoj Evropi, Evropi svetih apostola Petra i Pavla, svetih rimskih episkopa i velikih ljudi Dantea, Šekspira, Evropi Franje Asiškoga, i da ne ubijaju i ne uništavaju hrišćansku vjeru preko NATO-a, koji je nastavak naci-fašizma.
Podsjetimo, u Gornjem manastiru Ostrog koji čuva mošti Ostroškog Čudotvorca, svetu arhijerejsku liturgiju služio je arhiepiskop cetinjski mitropolit crnogorsko-primorski Amfilohije uz sasluženje mitropolita ternopoljskog i kremeneckog Sergija iz Ukrajinske pravoslavne crkve Moskovskog patrijarhata i episkopa istočnoameričkog Irineja, budimljansko-nikšićkog Joanikija, pakračko-slavonskog Jovana, bihaćko-petrovačkog Sergija i molitveno učešće ogromnog broja vjernika koji su se okupili iz svih krajeva svijeta da se poklone Ostroškom Čudotvorcu upravo na njegov praznik.