Stručnjaci smatraju da je Ukrajina samo odskočna daska za dalju agresiju protiv Rusije, saopštava televizija RT.
Biro za demokratiju, ljudska prava i rad pri Stejt departmentu objavio je poziv za dobijanje granta u iznosu od 900 hiljada dolara uoči lokalnih izbora u Ukrajini 2020. godine. Kao glavni cilj navodi se „jačanje demokratskih procesa i podrška izbora, koji zadovoljavaju međunarodne standarde“, dok se među glavnim zadacima projekta navode rad sa biračima, kao i nadgledanje izbornog procesa od strane javnosti, piše RT.
Prema planu Stejt departmana, projekat će se sastojati iz dva dela: predizbornog i postizbornog.
„Mere mogu uključivati podršku nadgledanja izbora od strane građanskog društva, promovisanje izborne reforme, informisanje birača, u tom smislu i putem medija i javnih događaja“, navodi se u dokumentu, prenosi RT.
Osim toga, u obrazloženju granta je istaknuto da je neophodno pružiti podršku strankama, kako bi promovisale „nove kandidate iz redova ženske populacije, omladine i drugih nedovoljno zastupljenih grupa u politici“.
U slučaju uspešne predizborne faze, biće dodeljeno dodatnih 600 do 800 hiljada dolara, a po okončanju izbora glavni napori biće usmereni na povećanje potencijala novoizabranih kandidata.
„Nakon završetka izbora, projekat prvenstveno podrazumeva razvoj neophodnih potencijala novoizabranih lica i zbližavanje građanskog društva i mesnih organa vlasti s ciljem decentralizacije i daljih reformi u Ukrajini“, ističe se u dokumentu.
Pored toga, korisnici granta su dužni da sistematski održavaju kontakt sa američkim stručnjacima, kao i da podnose izveštaje o napretku projekta svaka tri meseca.
Zamenik direktora Nacionalnog instituta za razvoj savremene ideologije Igor Šatrov rekao je da se na taj način „menja genetski kod ukrajinske nacije“.
„SAD su se ozbiljno latile posla u Ukrajini. To se neće završiti sa predsedničkim izborima i kontrolom nad novoizabranim predsednikom. Da bi vlast u potpunosti bila potčinjena Sjedinjenim Državama, neophodno je uspostaviti moć u nižim redovima vlasti, odnosno, na nivou samouprave, prema američkom modelu. SAD šire svoj model demokratije gde god misle da je to moguće“, istakao je Šatrov.
Prema mišljenju Andreja Suzdaljceva sa Fakulteta za međunarodnu ekonomiju i politiku, SAD na taj način sprovode „nenametljivi monitoring“ ukrajinskih regiona, a grant bi trebalo da pokaže da je „demokratija krenula u dubine“.
Kako televizija prenosi, stručnjaci se slažu da SAD nisu toliko zainteresovane za samu Ukrajinu, koliko za to kako da izvrše pritisak na Rusiju.
„A šta će uopšte Ukrajina Sjedinjenim Državama? Ona je odskočna daska za dalju agresiju protiv Rusije. SAD nije toliko potrebna Ukrajina, koliko Rusija, a Ukrajinu koriste kao instrument“, istakao je Igor Šatrov u intervjuu za RT.
Sa njim se slaže i Suzdaljcev, koji je zaključio da akcije Zapada i SAD u Ukrajini imaju za cilj samo Rusiju, a ne Ukrajinu.
Kako podseća RT, ovo nije prvi pokušaj američkog mešanja u izbore u Ukrajini. Nakon prvog kruga predsedničkih izbora, javnost je saznala da je američki Stejt department preko američke Ambasade u Kijevu dodelio grant od nekoliko stotina hiljada dolara za „rad sa ukrajinskim biračima“.