Lavrov i Kono su razgovarali 10. maja u Moskvi i tom prilikom se dogovorili da se 30. maja u Japanu sastanu u formatu „dva plus dva“, odnosno zajedno s ministrima odbrane dveju zemalja. Dvojica diplomata su se dogovorila i da nastave razgovore o konkretizovanju ekonomske delatnosti na Južnim Kurilima.
Prema navodima Ministarstva inostranih poslova Japana, Lavrov i Kono su razgovarali i o situaciji na Korejskom poluostrvu.
„To je bio veoma važan sastanak. Glavno pitanje nije bio mirovni sporazum Rusije i Japana, nego samit Japana i Severne Koreje, za čije ostvarenje japanski premijer Šinzo Abe očekuje Putinovu pomoć i podršku“, rekao je Nakamura.
Ekspert smatra da je upravo zbog toga šef japanske diplomatije doputovao u Moskvu, dok je generalni sekretar japanske Vlade Josihide Suga istovremeno boravio u SAD.
„Nakon sastanka Vladimira Putina i Kim Džong Una u Vladivostoku upravo Rusija može da pruži najveću podršku Japanu: odnosi Severne Koreje sa SAD i Južnom Korejom su u zastoju. A sada ispada da se među liderima zemlja-učesnica šestostranih pregovora o Severnoj Koreji jedino Abe nije susreo s Kim Džong Unom“, ukazao je Nakamura.
On smatra da japanski premijer ima plan da održi sastanak s Kim Džong Unom pre samita „Dvadesetorice“ koji će biti održan u Osaki krajem juna. Tada bi Japan, kao zemlja-domaćin samita mogla da prenese najnovije informacije o Severnoj Koreji ostalim učesnicima u šestostranim pregovorima — Rusiji, Kini, SAD i Južnoj Koreji.
Nakamura smatra da je upravo Rusija pomogla Japanu da održi istorijski samit premijera Džuničira Koizumija s ocem sadašnjeg severnokorejskog lidera Kim Džong Ilom 2002. godine.
„Situacija veoma podseća na onu koja postoji sada: 23. avgusta 2003. godine Vladimir Putin se u Vladivostoku sreo s Kim Džong Ilom, a već 17. septembra održan je istorijski samit Japana i Severne Koreje, nakon čega su Japanu bila predata petorica Japanaca zatočena u toj zemlji. Obratite pažnju na to da je već sledećeg dana Koizumi zvao Putina telefonom da bi mu zahvalio za podršku i pomoć u organizaciji tog susreta. Po istom scenariju događaji bi mogli da se razvijaju i ovoga puta“, smatra politikolog.
Nakamura je podsetio da je Abe u to vreme bio zamenik generalnog sekretara Vlade i da je bio odlično upoznat sa zakulisnom stranom razgovora i ulogom Rusije u tome, tako da bi sada mogao da proba da ponovi to uspešno iskustvo.