Kandidat vladajuće koalicije Socijaldemokratskog saveza Makedonije (SDSM) i Demokratske unije za integraciju (DUI) Steva Pendarovski, zahvaljujući albanskim glasovima pobedio je Gordanu Siljanovsku Davkov, kandidata opozicionog VMRO–DPMNE u drugom krugu predsedničkih izbora, i tako postao prvi predsednik Severne Makedonije.
Kakva se politika može očekivati od Pendarovskog u odnosima sa Srbijom, posebno kada je reč o Kosovu? A kakva u odnosima prema Rusiji?
Politikolog iz Skoplja Aleksandar Daštevski očekuje da će ubuduće politika prema Srbiji biti ista, ako ne i lošija.
„On je izabran glasovima Albanaca, što znači da će se kontinuitet podrške Kosovu da uđe u Interpol, Unesko i ostale organizacije nastaviti. Pošto je dobio glasove Albanaca, oni će zahtevati podršku Kosovu“, ističe Daštevski.
Naš sagovornik nije srećan zbog činjenice da su Albanci, odnosno Ali Ahmeti i njegova partija DUI, ponovo „zaslužni“ za dešavanja na političkoj sceni u Makedoniji i mišljenja je da će se taj „dug naplatiti debelo“ kroz unutrašnje odnose u ovoj državi, ali na štetu Makedonca.
„Mislim da su Albanci zacrtali neku politiku još pre izbora i ona će se ostvariti jer je dobijeno dovoljno glasova u drugom krugu, što nije bio slučaj u prvom. Da su Albanci neutralni, Pendarovski bi izgubio izbore. Zato se i zahvalio na albanskom jeziku glasačima ove nacionalnosti porukom Faleminderit (hvala), a još pre izbora su dogovarane neke bitne funkcije za Albance u državi, kao što je recimo guverner Narodne banke. Rekao je i da će mu kabinet biti multietnički, što znači ne samo 20 odsto za Albance nego možda i 40 odsto. Znači, oni će moći da intervenišu u bilo kojoj oblasti koja je pod ingerencijama predsednika države“, ističe naš sagovornik.
On podseća da predsednik ima nadležnosti da daje predloge za po dva kandidata za sudije Vrhovnog i Ustavnog suda, kao i Republičkog sudskog saveta, ali i generala armije. Daštevski smatra da će sada mnogo više ovih funkcija nego ranije pripasti Albancima.
Bogdan Bespaljko, član Saveta za međunacionalne odnose pri kancelariji predsednika Rusije, izneo je i svoje viđenje stanja u odnosima Beograda i Skoplja posle stupanja Pendarovskog na dužnost predsednika.
„Odnosi sa Srbijom će se pogoršati, baš kao i sa Rusijom, zato što će Pendarovski najverovatnije podržavati nezavisnost Kosova i njegov ulazak u niz međunarodnih organizacija. Ali treba reći da su to zasad samo pretpostavke, a šta će se stvarno događati, videćemo već po prvim izjavama Pendarovskog“, kaže on.
Bespaljko veruje da s pobedom Pendarovskog ne treba očekivati bolju klimu u odnosima Severne Makedonije i Rusije.
„U prilog tome govori i ulazak Severne Makedonije u NATO, i njeno kretanje ka EU, kao i pogoršanje unutrašnje klime u Makedoniji. Jer po pravilu prozapadni političari u toj zemlji narušavaju balans slovenske i albanske zajednice, praveći mnoge ustupke Albancima“, ističe naš sagovornik iz Rusije.
Daštevksi smatra da će politika prema Rusiji biti rigoroznija. On podseća da je Makedonija i do skoro bila pod pritiskom Zapada kada je odnos sa Rusijom u pitanju, tako da ne očekuje poboljšanje.
„Makedonija je kritikovana da ima blagu politiku prema Rusiji, i zato je prethodna vlada i pala. Sada se prema Rusiji pravi efektivna politika, iako se u trgovinskim odnosima ništa ne preduzima. Štaviše, ni zapadni saveznici ne traže od Makedonije da prekine ekonomske odnose jer znaju da bi to moglo da izazove pad standarda u Makedoniji. Posebno iz oblasti poljoprivrede jer se velike količine proizvoda prodaje u Rusiji“, napominje naš sagovornik.
Da se spoljna politika Severne Makedonije neće menjati, rekao je jasno i sam Pendarovski u intervjuu datom između dva izborna kruga. Inače, spoljna politika je glavni deo nadležnosti predsednika države.