Braunova, koja je prvo bila deo američke diplomatsko-posmatračke misije, rekla je za današnji Blic da ta misija nije bila „ništa drugo do paravan za vojnu operaciju“.
Ona je dodala da je u misiji OEBS-a, gde joj je šef bio Vilijem Voker, s kojim je već radila u Birou za latinoameričke poslove, bila glavni politički izveštač i tada je primetila mnoge stvari koje joj se nisu svidele.
„To je pre svega bio široko rasprostranjen prezir prema Rusiji. Zatim, postojale su glasine o sastancima usred noći između ključnih članova NATO misije i OVK“, iznela je Braunova.
Ona je rekla da se nije saglasila s Vokerovim zaključkom o slučaju Račak, koji je iskorišćen kao povod za NATO bombardovanje. O tome je govorila i u nemačkom dokumentarnom filmu „Sve je počelo sa jednom laži“, kada je rekla da humanitarne krize „nije bilo na Kosovu pre početka bombardovanja“.
Kasnije je napisala i eseje o američkoj politici i bombardovanju Srbije koje je nazvala „prvim slučajem neointervencionizma“ koji je „unapred pripremljen i izveden pod izgovorom“.
Braunova je za Blic opisala i kako je Voker reagovao kada je saznao da ona nije odobravala bombardovanje.
„Kada smo se sreli nakon nekog vremena, kada se sve završilo i kada je saznao da nisam bila saglasna sa američkim bombardovanjem, zanemeo je. On nije imao pojma kako je sve ono što sam opazila uticalo na mene“, rekla je Norma Braun.