Tramp je nakon telefonskog razgovora s predsednikom Rusije Vladimirom Putinom, održanog 3. maja, rekao da dve zemlje imaju „ogroman potencijal“ za dobre odnose.
„Naravno, to je zasad više Trampova stilska figura, zbog toga što su naši odnosi prilično zapušteni, nakupilo se mnogo problema i nesuglasica, počev od Ukrajine i sankcija, zaključno s Bliskim istokom, Venecuelom i tako dalje. Sve te probleme treba rešiti, a traganje za rešenjima će biti vrlo složeno. Ako imamo u vidu nizak nivo i stanje tih odnosa, naravno, oni imaju potencijal za razvoj. Pitanje je kako ga realizovati“, rekao je ekspert.
Prema mišljenju Timofejeva, dobro je to što Tramp daje pozitivne ocene, ali to ništa ne znači i, zasad, ne treba očekivati napredak.
Član Komiteta za međunarodne poslove Saveta Federacije Oleg Morozov smatra da Trampova izjava trenutno ne znači ništa više od emocionalne reakcije i da je potrebno sačekati konkretne poteze.
„Trampov tekst je, kao i uvek, odličan. Pun optimizma i nade. Posebno kada govori o ’ruskoj zaveri‘. Ali, kao i uvek kada je o Trampu reč, treba razumeti ono što stoji iza njegovih obećanja o poboljšanju i produbljivanju“, rekao je Morozov i dodao da će Rusija razmatrati konkretne predloge, a ne emocionalne izlive.
Slična je i ocena člana Komiteta za međunarodne odnose Državne dume Rusije Antona Morozova, koji je istakao da SAD s jezika pretnji, sankcija, prinuda i pritisaka treba da pređu na dijalog u punom formatu, uz poštovanje nacionalnih interesa.
„Zajedno možemo da omogućimo ostvarivanje uzajamnih interesa u raznim delovima sveta“, rekao je Morozov i dodao da SAD i Rusija mogu da sarađuju kako u sferi bezbednosti tako i u sferi stabilnog razvoja.