„U skladu s nuklearnim sporazumom, Iran može da proizvodi tešku vodu. To ne narušava sporazum“, rekao je Laridžani povodom saopštenja Stejt departmenta SAD o mogućnosti uvođenja novih sankcija zbog izgradnje dodatnih objekata na teritoriji nuklearne elektrane u iranskom Bušeru i izvoza obogaćenog uranijuma iz Irana u zamenu za uranijumsku rudu.
Teška voda se koristi u pojedinim tipovima nuklearnih reaktora za usporavanje kretanja neutrona. U takvim reaktorima se može proizvoditi plutonijum za potrebe naoružanja, korišćenjem prirodnog uranijuma, bez njegovog obogaćivanja.
U januaru 2016. godine Iran je saopštio da je demontirao osnovni deo reaktora u kojem je trebalo da se koristi teška voda.
Iran i „šestorka“ međunarodnih posrednika (Rusija, SAD, Velika Britanija, Kina, Francuska i Nemačka) postigli su 2015. godine istorijski sporazum o rešavanju dugogodišnjeg iranskog nuklearnog problema.
Usvojen je Zajednički sveobuhvatni plan dejstava, čijim je ispunjavanjem omogućeno ukidanje ekonomskih i finansijskih sankcija Teheranu, koje su protiv njega uveli Savet bezbednosti UN, SAD i Evropska unija.
Prošle godine SAD su istupile iz sporazuma s Iranom i obnovile sve sankcije protiv te zemlje, isključujući i sekundarne — protiv zemalja koje posluju s Iranom. Ostali članovi „šestorke“ osudili su postupak SAD.