Putovanje života: Kako su grčki fudbaleri igrali utakmicu u bombardovanom Beogradu

© FotoNije bilo straha
Nije bilo straha - Sputnik Srbija
Pratite nas
Veteran i jedan od najboljih igrača kluba AEK Haris Kopicis, koji je bio u timu kada je taj grčki klub doputovao tokom NATO bombardovanja u Beograd i odigrao prijateljsku utakmicu sa Partizanom, izjavio je za Sputnjik da je ta igra postala simbolična poruka o miru, uprkos onome što se tada događalo u zemlji.

Kako kaže, iako je od tog događaja, koji se odigrao 7. aprila 1999. godine, prošlo 20 godina, grčki fudbaler ne može da zaboravi taj dan, te je za Sputnjik ispričao šta je preživeo za vreme tog putovanja u Srbiju, o „putu života“, o iskustvu koje su tada stekli i ljubavi koju su sportisti pružili i osetili.

Ovo prevazilazi granice sporta

„Bio je to ratni period. Ratovalo se u blizini naše zemlje, u susedstvu, ali mi smo ipak rat videli izdaleka. Neočekivano smo saznali da se moramo pojaviti ’na bojištu‘. Razgovarali smo o svemu i došli smo do zaključka da je pred nama nešto veoma važno, što prevazilazi granice sporta. AEK zagovara ideje i principe koje su mnogo važnije od samog sporta. Naša je dužnost bila da otputujemo tamo, a to putovanje je postalo za nas putovanje života.“

© FotoHaris Kopicis
Haris Kopicis - Sputnik Srbija
Haris Kopicis

Nije bilo straha

„Mislim da se sve dogodilo veoma brzo, a čak i da je postojala neodlučnost na početku, sama ideja tog putovanja je bila veoma važna, a to je ideja izražavanja mira. Mi govorimo o miru, jednom od najvrednijih ljudskih ideala. Kada je došlo vreme da se odlučuje, sve je postalo jasno, strah je nestao i mi smo krenuli na putovanje.“

Osmeh, ljubav i zagrljaji

„Ono što smo videli bilo je šokantno — bombardovana područja i porušene kuće. Ali takođe smo videli i ljude sa snažnim borbenim duhom, a sav naš strah i sumnje, ako ih je i bilo, nestali su. Dočekali su nas raširenih ruku i sa osmehom. Oni su svojom ljubavlju pokazali da se velike poteškoće, kao što je rat, mogu prevazići osmehom, ljubavlju i zagrljajima. Bez obzira koliko smo ljubavi pružili, mnogo smo više dobili od toga putovanja. Utakmica je bila praznik na kome je fudbal bio na sporednom mestu. Igra je pokazala celom svetu da se tim AEK iz Grčke, koji predstavlja ideju mira, uputio u samo središte rata. Osim toga, utakmica je bila simbolična, i u jednom momentu je prekinuta. Svi su počeli da se fotografišu i grle. Mislim da su zagrljaji i jedinstvo bili suština našeg putovanja.“

© FotoGrčki fudbalski tim
Grčki fudbalski tim - Sputnik Srbija
Grčki fudbalski tim

Jedan od najznačajnijih momenata u mom životu

„Osećao sam se ponosnim, jer mi je AEK omogućio da učestvujem u takvom događaju i samo zahvaljujući klubu, mi smo uspeli da to učinimo. Do danas nosim uspomene sa tog putovanja. Često razmišljam o tome u različitim trenucima svog života. Put se urezao u moje sećanje kao jedan od najvažnijih trenutaka u mom životu, i to ne samo sportskom. Zahvalan sam AEK-u na tome što sam tada otišao u Beograd.“

Delegacija mira

„Nije pitanje da li smo znali koliko je to putovanje opasno, nego u tome što smo shvatali koliko je to bilo važno. Mi smo krenuli kao delegacija mira. To je najvažnije, a ne to da se moglo dogoditi nešto loše.

Čovečanstvo bi trebalo da izbegava ratove. Naravno, ja bih opet učinio to isto, ponovio bih putovanje u Beograd, u to nema sumnje. Još jednom ističem — ja sam samo bogatiji zahvaljujući tom iskustvu.

Glavno je da ne bi više trebalo da se događaju takve stvari kao što su ratovi. Ali mi vidimo da se oni nastavljaju, a u teškom vremenu ja bih želeo da predstavljam mir, spokoj, ljubav i solidarnost“, zaključuje grčki fudbaler.

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala