„Ponudili smo Sjedinjenim Američkim Državama da sednemo zajedno i pokušamo da nađemo rešenje… Predložili smo Sjedinjenim Američkim Državama transparentne mere bez presedana. Svi naši predlozi su odbijeni“, rekao je Antonov, govoreći na Univerzitetu u Pensilvaniji.
„I Stejt department i Pentagon, kada smo im nudili neverovatne mere bezbednosti, kada smo im predlagali dijalog, odgovor Sjedinjenih Američkih Država bio je isti: morate uništiti raketu koju smo spomenuli (9M729)“, objasnio je Antonov.
On je dodao da Moskva ne teži trci u naoružanju sa Vašingtonom.
„Mi ne želimo da započinjemo nikakav rat, nikakvu trku u naoružanju“, naglasio je Antonov.
„Moramo se povući iz sukoba, tražiti kompromis i načine pomirenja pozicija“, zaključio je ambasador i dodao da Rusija nije zainteresovana za eskalaciju napetosti.
„Naš odgovor (na istupanje SAD) izgrađen je tako da ne uvlači Rusiju u skupu trku u naoružanju“, podsetio je on.
On je ukazao da Rusija i Sjedinjene Američke Države imaju mnoge protivrečnosti, uključujući Venecuelu i Siriju. „Mi smo protiv politike nekih zemalja koje su stvorile situaciju sa kojom se danas suočavamo u Libiji“, objasnio je Antonov.
Istovremeno, prema njegovim rečima, Rusija smatra da je nemoguće nametati svoja pravila drugim zemljama i graditi svoje postupke na međunarodnom pravu, a ne na „svetskom poretku zasnovanom na pravilima“, kako govore Sjedinjene Američke Države.
Pri tome je uz postojanje političke volje moguće naći rešenje protivrečnosti između Moskve i Vašingtona, dodao je on.
„Postoji mnogo problema sa jačanjem režima kontrole naoružanja, neširenja i razoružanja. Ruska strana je spremna na ozbiljne suštinske pregovore. Ali razgovori bi trebalo da budu pošteni, transparentni i profesionalni, bez ’megafonske diplomatije‘“, rekao je Antonov.
On je dodao je došlo vreme da predsednik Putin i predsednik Tramp razgovaraju o strateškoj stabilnosti i budućnosti kontrole nuklearnog naoružanja, a pre svega o Sporazumu o likvidaciji raketa srednjeg kratkog dometa i START-3.
Američki predsednik Donald Tramp ranije je saopštio da Vašington 2. februara počinje proceduru za povlačenje iz Sporazuma o likvidaciji raketa. Američki državni sekretar Majk Pompeo izjavio je tim povodom da će sporazum biti raskinut ako se Rusija u roku od šest meseci ne vrati na potpuno i proverljivo poštovanje Sporazuma.
Predsednik Rusije Vladimir Putin je na to izjavio da će Rusija recipročno odgovoriti na odluku SAD o povlačenju iz Sporazuma i takođe obustaviti učešće u Sporazumu. On je rekao i da Moskva neće dopustiti da bude uvučena u skupu trku u naoružanju. Pri tome je Putin dodao da svi predlozi Rusije o razoružanju „ostaju na stolu, a vrata otvorena“, ali i naredio da ruski zvaničnici ne iniciraju nikakve pregovore o tom pitanju. Ruski lider je 4. marta potpisao ukaz po kome Rusija prekida ispunjavanje Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa.