Skup o Zapadnom Balkanu u Berlinu, na kome će Priština i Beograda uz pomoć Nemačke i Francuske pokušati da nađu zajednički put koji vodio ka normalizaciji odnosa, već je sam po sebi čudan. To je primetio i predsednik Srbije Aleksandar Vučić, koji je konstatovao da u sastavu delegacija nema nijedne koja bi bila na strani Srbije. U kontekstu toga postavio je i logično pitanje: zašto Bosnu i Hercegovinu u ovom slučaju predstavalja Denis Zvizdić, predsednik Saveta ministara Bosne i Hercegovine, a ne Milorad Dodik, koji je predsedavajući Predsedništva BIH?
Bivši diplomata Zoran Milivojević za Sputnjik ovo objašnjava na sledeći način:
„Očigledno je da domaćini na sastanku i razgovorima vezanim za Kosovo i Metohiju žele da budu prisutni oni koji podržavaju njihov stav. Kada je reč o BiH, to je predstavnik Federacije, pri čemu on ima tehnički mandat i nema mogućnost odlučivanja, jer nije konstituisan Savet ministara. Dakle, Zvizdić će tamo biti u ime SDA, odnosno strukture u Federaciji koja zastupa interese koje deli i dvojac koji je domaćin sastanka — nezavisnost Kosova“, objašnjava naš sagovornik.
Prema njegovim rečima, prisustvo Milorada Dodika na ovom sastanku samo bi „poremetilo balans“ snaga koje zastupaju interese Prištine, Zapada i Nemačke i Francuske.
„Dakle, biće na liniji priznavanja takozvane realnosti, odnosno priznavanja Kosova. U tom smislu su tamo i premijeri Slovenije i Hrvatske, koji takođe deluju na istim linijama. Vrlo je interesantno da, ako izuzmemo Albaniju, na ovom sastanku su sve predstavnici bivših Republika SFRJ!“, dodaje on.
Milivojević veruje da je uloga slovenačkog i hrvatskog premijera takođe u funkciji pritiska na Srbiju, jer je poznato da oni nemaju razumevanja za srpske interese u vezi sa Kosovom.
„Verovatno na ovaj način hoće da stave do znanja da pomirenje na tom nivou i otklanjanje svega onoga što je dovelo do rasturanja Jugoslavije jeste glavna formula koja treba da doprinese rešavanju svih otvorenih pitanja. Na kraju, funkcija Slovenije i Hrvatske jeste da budu neka vrsta sponzora interesa EU i NATO-a kako bi se pitanja vezana za Kosovo i Metohiju rešavala na liniji njihovih interesa“, primećuje Milivojević.
Naš sagovornik smatra da su po istoj logici sa spiska učesnika sastanka izostavljeni predstavnici Rumunije i Grčke, jer te dve zemlje nisu priznale Kosovo. Mađarska, iako je priznala Kosovo, prema mišljenju Milivojevića, takođe nije poželjna jer je na strani Srbije, odnosno ne insistira da se ovo pitanje reši na štetu Beograda.
„A kada je reč o Rumuniji, Bugarskoj i Grčkoj, to su države koje vrše pritisak na EU u korist boljeg tretmana Srbije i prijema Srbije u EU, što je pre moguće i mimo ovih pritisaka koji su sada prisutni“, dodaje on.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je da na sastanku u Berlinu srpskoj delegaciji neće biti lako, na šta unapred upućuju sâm format sastanka i izbor učesnika.