„Imajući u vidu da je Ruska pravoslavna crkva imala vodeću ulogu u pravoslavnom svetu, avanturu u koju je ušao patrijarh Vartolomej davanjem autokefalnosti Ukrajinskoj pravoslavnoj crkvi, koja sebe naziva Pravoslavnom crkvom Ukrajine — mi već imamo dovoljno činjenica koje to potvrđuju — podržao je i inspirisao Vašington“, naglasio je Lavrov.
On navodi da Vašington sada, putem demarša, aktivno radi sa drugim pravoslavnim crkvama koje su odbile da podrže samovoljnu odluku vaseljenskog patrijarha, terajući ih da na neki način priznaju to što se desilo.
Krajem prošle godine u Ukrajini je stupio na snagu zakon u skladu sa kojim su verske organizacije, čiji je vodeći centar u Rusiji, obavezne da u svom nazivu navode svoju pripadnost. To se, pre svega, odnosi na kanonsku UPC. Da bi se promenio naziv i uneo u povelju, zakon daje četiri meseca. UPC je izjavila da neće menjati naziv i da u postupcima vlasti vide znakove okupiranja.
U decembru je na „ujediniteljskom saboru“ u Kijevu stvorena nova „autokefalna crkva“ za čijeg je poglavara izabran „mitropolit“ Epifanij Dumenko, a početkom januara je carigradski patrijarh Vartolomej izdao ovoj strukturi tomos o autokefalnosti. Ukrajinska pravoslavna crkva nazvala je ovaj proces nelegitimnim i odbila da učestvuje u njemu.