„Uređaj može da radi u udaljenim područjima jer obezbeđuje sopstveno napajanje i nisu mu potrebne baterije. To je veoma pametna naprava, meteorološka stanica koja vam govori koliko snega pada, smer padavine i smer i brzinu vetra“, kaže istraživač Ričard Kener.
Naučnici su ga nazvali „snežnim triboelektričnim nanogeneratorom“, ili snežni TENG. Triboelektrični nanogenerator, koji generiše naboj putem statičkog elektriciteta, proizvodi energiju razmenom elektrona, piše „Blic“.
„Statički elektricitet javlja se usled interakcije jednog materijala koji hvata elektrone i drugog koji ih oslobađa. Razdvojite naboje i stvarate struju suštinski ni iz čega“, objasnio je Kener, koji je ujedno i profesor hemije i član Instituta nanosistemi na Univerzitetu.
Sneg je pozitivno nabijen i oslobađa elektrone, dok je silikon negativno nabijen. Kad pahulje snega dođu u dodir sa silikonskom površinom, proizvodi se naboj koji uređaj hvata, stvarajući struju.
Oko 30 odsto Zemljine površine prekriveno je snegom svake zime, a u tom periodu solarne ploče ne funkcionišu najbolje. Novi uređaj mogao bi da se integriše u solarne ploče, te bi mogao da obezbedi stalnu zalihu struje kad pada sneg. Takođe se može koristiti za nadgledanje zimskih sportova radi unapređenja performansi sportista, a ima potencijal i za identifikovanje glavnih šema kretanja u kros-kantri skijanju koje se ne mogu detektovati pametnim satom.
Uređaj može da šalje i signale koji govore da li se osoba kreće i da li ona hoda, trči, skače ili maršira. Napravljen je uz pomoć 3D štampanja i ima sloj silikona i elektrodu za hvatanje naboja. Novi aparat mogao bi da dovede i do stvaranja nove generacije samonapajajućih naprava za sportiste, preneo je portal „Phys.org“.