Ona će biti data u zakup na 30 godina, sa naknadnom mogućnošću otkupa, uprkos tome što su za mnoge od tih nekretnina i dalje u toku sudski postupci, pišu Novosti.
Reč je o bivšem srpskom odmaralištu „Građevinari“, u Gradcu, zatim o dva odmarališta na ostrvu Ugljan, od kojih je jedno bilo srpsko, a drugo vlasništvo BiH, kao i o odmaralištima u Dubrovniku, Lukoranu, Živogošću, Bristu i neizgrađenom zemljištu od 1.824 kvadrata u Sućuraju, na Hvaru. Rok za podnošenje ponuda za trodecenijski zakup ističe 16. aprila.
Ovo je drugi javni poziv za rentiranje srpskih i bosanskih nekretnina. Prvi je Ministarstvo državne imovine Hrvatske objavilo za 15 lokacija, u novembru prošle godine. Tada su u zakup data odmarališta u Gradcu „Robnih kuća Beograd“, „Đure Salaja“, zatim „Trgovci“, „Vila Bosanka“, „Saobraćajci“, H2O, „Mostarci“, „Valter Perić“, „Hit Podaca (Mostar)“ i ekspres restoran „Gradac“, ali i odmarališta Opštine Vračar u Slanom, „Pionir Sombor“ na Rabu, „Partizan“ u Biogradu na Moru i hotel „Novi Sad“ u Igranama.
Udruženje „Oduzeta imovina“, sa sedištem u Novom Sadu, obratilo se hrvatskom ombudsmanu, tražeći da Zagreb zabrani raspolaganje sredstvima firmi, državnih institucija i lokalnih samouprava iz Srbije, kao i njihovo preuzimanje.
Prema rečima predsednika Udruženja, advokata Zorana Ristića, različitim aktima Hrvatske, od srpskih i bosanskih preduzeća i institucija oduzeta je imovina vredna oko dve milijarde evra. Više od 18 godina oko 180 oštećenih firmi nije u mogućnosti da koristi svoje nekretnine, a nastala šteta dostiže više stotina miliona evra.