Premijer Indije Narendra Modi saopštio je da je 27. marta uspešno testirano protivsatelitsko oružje koje je pogodilo aparat na niskoj orbiti. On je taj događaj ocenio kao istorijski. Prema njegovim rečima, do tog događaja samo su tri države (SAD, Rusija i Kina) postigle taj uspeh.
Šef NASA Džim Brajdenštajn je izjavio da se tokom testiranja u orbiti pojavilo 400 objekata kosmičkog smeća, dok je rizik od sudara Međunarodne svemirske stanice sa ostacima porastao za 40 odsto.
U prezentaciji direktora Centra za kosmičke standarde i inovacije (CSSI) Dena Oltridža i vlasnika specijalizovanog sajta sa podacima sa satelita „celestrak.com“ Tomasa Kelsa, objavljenoj na Jutjubu, naveden je spisak od 24 kosmička aparata kojima preti najveća opasnost od sudara sa delovima indijskog satelita. Među njima su četiri ruska satelita „Kanopus V“ i beloruski kosmički aparat BKA.
U katalog Ratnog vazduhoplovstva SAD koji je objavljen na sajtu space-track.org, uneseno je 69 ostataka indijskog satelita, od kojih se već osam srušilo na Zemlju.
Ostaci se nalaze u orbiti, na minimalnoj visini od 115 kilometara do 282 kilometra i maksimalnoj od 166 do 2.200 kilometara. Pri tome, oko 50 ostataka leti u orbiti oko 400 kilometara iznad Međunarodne svemirske stanice i potencijalno preti stanici, izjavio je naučni rukovodilac Instituta za kosmičku politiku Ivan Moisejev.
Indijski vojni satelit „Mikrosat R“ je poslat u orbitu u januaru 2019. godine sa kosmodroma Šriharikota. U trenutku kada je uništen 27. marta raketom presretačem nalazio se na visini od 270 kilometara.