„Rusija se umešala. Oni su krenuli protiv rukovodstva Venecuele. Oni su se umešali iako nisu imali prava. Oni nemaju odobrenje naroda Venecuele da se tamo nalaze“, rekao je Pompeo na sastanku sa čileanskim kolegom Robertom Ampuerom u Čileu.
On je dodao da je lider Venecuele Huan Gvaido, a da je Nikolas Maduro bivši lider.
Američki državni sekretar je nazvao licemernim pozive jednog broja država da se „ne mešamo u unutrašnje stvari Venecuele i drugih država Latinske Amerike“.
Prema Pompeovim rečima, „finansijska intervencija“ Rusije i Kine dovela je do uništenja države. Prisustvo ruskih vojnika u Venecueli on smatra očiglednom provokacijom.
„Mi ne smemo da dozvolimo da Rusija zaoštrava i tako opasnu situaciju u toj zemlji“, zaključio je Pompeo.
Državni sekretar SAD je optužio Moskvu za „stare veze“ sa režimima u Kubi i Nikaragvi. Prema njegovim rečima, Rusija „prodaje oružje i širi laži i sve vrste propagande u tim državama“.
Podsetimo, ministar spoljnih poslova Rusije Sergej Lavrov je objasnio da su ruski vojni stručnjaci otputovali u Venecuelu kako bi izvršili zadatke održavanja tamošnje vojne tehnike.
U Venecueli su 21. januara počeli masovni protesti protiv aktuelnog predsednika Nikolasa Madura. Predsednik Parlamenta Venecuele Huan Gvaido se 23. januara proglasio za privremenog šefa države. Sjedinjene Američke Države i niz drugih zemalja priznale su Gvaida i zahtevaju od predsednika Venecuele Nikolasa Madura, kog ne smatraju legitimnim šefom države, da ne dozvoli nasilne akcije protiv opozicije. Maduro je Gvaida nazvao marionetom Sjedinjenih Američkih Država. Lidera Venecuele Nikolasa Madura kao legitimnog predsednika podržavaju Rusija, Kina i niz drugih zemalja.