Komemoracija je počela okupljanjem učesnika kolone sećanja kod Memorijalnog muzeja spomen-područja Jasenovac, u organizaciji Koordinacije jevrejskih opština u Hrvatskoj, Srpskog narodnog vijeća, Saveza antifašističkih boraca i antifašista Hrvatske i Saveza Roma „Kali Sara“, odnosno udruženja manjina iz čijih je redova bilo najviše žrtava u ustaškom logoru, piše „Indeks“
Iako je bilo naznaka da bi se ove godine mogla održati jedinstvena službena komemoracija, manjinska udruženja i antifašisti su odustali su od te ideje, te će i ove godine bojkotovati državnu komemoraciju, s obrazloženjem da se Vlada nedovoljno snažno protivi istorijskom revizionizmu i negaciji strašnih događaja u Jasenovcu.
Dolazak oko dve hiljade ljudi
Na današnju komemoraciju očekuje se dolazak oko dve hiljade ljudi, najavljen je dolazak predsednika SABA Franje Habulina, predsednika Koordinacije jevrejskih opština Ognjena Krausa, predsednika Srpskog narodnog vijeća Milorada Pupovca i saborskog zastupnika Vejka Kajtazija, a pridružiće im se i izaslanstvo SDP-a na čelu s predsednikom Davorom Bernardićem.
Službena državna komemoracija održaće se u nedelju, 14. aprila, tako da niko iz državnog vrha nije najavio svoj dolazak na komemoraciju, koju organizuju manjine i antifašisti.
Tim povodom se predsednik SNV-a Milorad Pupovac obratio javnosti putem Fejsbuka, istakavši da su svi dobro došli, te zamolio stranke da komemoraciju ne koriste kao deo kampanje za evropske izbore, s obzirom na to da je SDP najavio dolazak svojih kandidata s izborne liste.
„Nadamo se da niko neće slediti medijsku objavu SDP-a, u kojoj uz najavu dolaska njenog predsednika s delegacijom ističu i kandidate za predstojeće evropske izbore. Molimo sve da imaju na umu da oni kojih se sećamo nisu imali mogućnost izbora, ne samo između stranaka, već ni između života i smrti“, napisao je na Fejsbuku Pupovac.
Najozloglašeniji logor u NDH
Koncentracioni logor Jasenovac bio je najveći i najozloglašeniji logor u NDH, koje su ustaše počele da uspostavljaju ubrzo nakon dolaska na vlast za neprijatelje države definisane rasnim zakonima po uzoru na nacističku Nemačku.
Komemoracija se održava povodom pokušaja proboja iz logora, koji su organizovali preostali zatvorenici logora 22. aprila 1945. godine. Oko 600 muškaraca iz logora Ciglana pokušalo je proboj, od kojih su preživela 92 zatočenika. Isti dan započeo je i proboj zatočenika iz Kožare. Od njih 167 spasilo ih se samo 11, ističe se na mrežnim stranicama JUSP-a.
Po podacima spomen-područja Jasenovac, do sada je u logoru utvrđeno imenom i prezimenom 83.145 žrtava Srba, Jevreja, Roma, Hrvata i osoba drugih nacionalnosti, a u muzeju procenjuju da je konačni broj žrtava verovatno oko 100.000. Službena statistika bivše SFRJ isticala je brojku od 700.000 žrtava.