Asanž, koji je u Švedskoj 2012. godine optužen za seksualno uznemiravanje i silovanje, od juna te godine se krio u Ambasadi Ekvadora u Londonu, strahujući od izručivanja toj skandinavskoj zemlji.
Asanž je 11. aprila ove godine uhapšen na osnovu naloga koji je izdat 2012. godine zbog nepojavljivanja pred sudom, kao i na osnovu zahteva švedskih i američkih vlasti. Sud je istog dana proglasio Asanža krivim za narušavanje uslova puštanja na slobodu uz kauciju. Britanija je zatražila od SAD da joj do 12. juna dostave sve neophodne dokumente za Asanžovo izručivanje.
„Britanski listovi su se zaista šarenili od materijala posvećenih jučerašnjem hapšenju Asanža. U nekim tekstovima osnivač ’Vikiliksa‘ nazvan je čak i ’marionetom Kremlja‘. Nisu nas začudile takve izjave. Britanska štampa inače zadivljujuće redovno pokušava da nađe čuveni ’ruski trag‘ svuda gde je moguće. Slične insinuacije u vezi sa Asanžovim slučajem su postojale i ranije, kada su Rusiji, na primer, pripisivali planove o izbavljenju Australijanca iz Velike Britanije. Istina, priča je utihnula“, rekao je portparol Ambasade Rusije.
On je naveo da eksploatisanje teze o „ruskoj umešanosti“ predstavlja jedan od instrumenata britanskih medija za manipulisanje javnim mnjenjem po nalogu „konzervativnog establišmenta blisko povezanog sa specijalnim službama“.
Kako je ranije navelo Ministarstvo pravde SAD, Džulijan Asanž je optužen za zaveru čiji je cilj izvođenje kompjuterskog napada. Nalog za hapšenje i izručenje Asanža je Britaniji upućen prošlog decembra. Asanžu preti maksimalna kazna do pet godina zatvora.
Pristalice osnivača „Vikiliksa“ tvrde da SAD protiv Asanža mogu da podignu i nove optužnice, među kojima su i optužbe za špijunažu. Neki smatraju da Asanžu u SAD preti smrtna kazna, mada za to nema potvrda od zvaničnika.