Govoreći o ulasku u Alijansu, Rabinovič je napomenuo da sada nema šanse da se to ostvari, jer zemlja ne ispunjava standarde te organizacije.
„Niko nas nije primao u NATO, ne prima i neće nas primati. O tome govore na svakom ćošku, uključujući i lidere bloka“, naglasio je poslanik.
Rabinovič je takođe dodao da će, da bi se pridružila Alijansi, Ukrajina morati da uloži ogromna sredstva — oko 120 milijardi dolara. Po njegovom mišljenju, zemlja neće imati taj novac u narednih četrdeset godina.
Osim toga, poslanik je primetio da je Ukrajina daleko i od Evropske unije i da je tamo još niko nije primao.
„Evropska unija nije naziv organizacije u koju bi nas primili i mi bismo ujutru počeli da živimo bolje. Važno je da se shvati da moramo da izgradimo EU u svojoj zemlji“, rekao je poslanik.
Istovremeno, on smatra da bi Ukrajina trebalo da postane neutralna nezavisna zemlja. Tome može pomoći teritorijalni položaj koji će omogućiti državi da izgradi dobre odnose sa Istokom i Zapadom.
Početkom februara Rada je, na predlog predsednika Petra Porošenka, konačno odobrila izmene Ustava, kojima se usvaja politika za ulazak u Evropsku uniju i NATO.
Još u decembru 2014. godine Kijev je odbio nesvrstani status države. Dve godine kasnije, članstvo u NATO-u definisano je kao cilj spoljne politike zemlje.
Istovremeno je bivši generalni sekretar NATO-a Anders Fog Rasmusen napomenuo da bi za ulazak u Alijansu Kijev trebalo da dostigne niz kriterijuma, za šta će trebati mnogo vrmena. Stručnjaci smatraju da Kijev neće moći da pretenduje na članstvo u NATO-u u narednih 20 godina.
Evropski komesar za politiku susedstva i proširenja Evropske unije Johanes Han takođe je izjavio da je nerealno govoriti o članstvu Ukrajine u Evropskoj uniji u narednim godinama.