„To je najređe naseljen okrug Ruske Federacije — imamo samo 44 hiljade stanovnika. Međutim, to je veoma velika teritorija i najprofitabilniji region Rusije, jer se 83 odsto budžeta puni zahvaljujući nafti. Pored toga, mi smo prava naftna regija, najpolarniji region, najarktičkiji region. Naš region se u potpunosti nalazi iza polarnog kruga“, priča za Sputnjik Ivan Boltenkov, zamenik gubernatora Neneckog autonomnog okruga.
Povoljan geografski položaj — severna obala evropskog dela Rusije i blizina Severnog morskog puta čine ovaj okrug strateški važnim regionom za Rusiju.
Zbog toga su administracija Neneckog autonomnog okruga i državna korporacija za atomsku energiju „Rosatom“ na Međunarodnom arktičkom forumu u Sankt Peterburgu zaključili sporazum o saradnji, koji se tiče organizacije međunarodnog tranzita robe preko Severnog morskog puta, uz korišćenje nenecke luke Indiga kao čvorišta za pretovar međunarodnih tranzitnih tereta radi daljeg transporta duž puta Evropa—Azija—Evropa.
Prema rečima Boltenkova, najveći deo projekata koji se trenutno realizuje u okrugu tiče se nafte i gasa.
„To obuhvata i zajedničko preduzeće ’Lukoila‘ i ’Gasproma‘, koje će početi sa radom na teritoriji našeg okruga“, dodao je Boltenkov.
„Lukoil“ i „Gasprom“ planiraju da zajednički razvijaju dva nalazišta u Neneckom okrugu, a sporazum o saradnji je potpisan u maju prošle godine.
„U principu, sve što je povezano sa naftom, kod nas se redovno realizuje. To je glavna aktivnost. Pored toga, podstičemo sve projekte koji se odnose na osnovne grane industrije koje su kod nas zastupljene, kao što su ribarstvo, uzgoj jelena, proizvodnja i prerada raznih proizvoda od jelena, kao i pečuraka, bobičastog voća itd“, kaže Boltenkov.
S obzirom da je region slabo naseljen, tj. da nema dovoljno radne snage, Boltenkov navodi da nema masovnog izvoza u inostranstvo, ali se radi na rešavanju tog pitanja.
„Praktično sve, osim nafte, što proizvodimo u okrugu sami trošimo. Zbog toga ulažemo napore kako bismo diversifikovali takvu mononaftnu ekonomiju i učinili je diversifikovanijom“, zaključio je Boltenkov.