Reč je o memoarskoj literaturi koja, iz ugla pripadnika poraženih nemačkih snaga, govori o zbivanjima tokom Drugog svetskog rata na Balkanu.
Prema rečima prevodioca Nikole Živkovića, autor kog su Nemci zvali „Hitlerov leteći diplomata za Balkan“, bio je prvo gradonačelnik Beča, zatim čovek broj jedan za snabdevanje Vermahta naftom u jeku borbi na Istočnom frontu protiv sovjetskih snaga, da bi 1943. godine stigao u Beograd, koji je tada bio ključni grad na Balkanu.
Nojbaher je, ističe Živković, odlično poznavao prilike u Jugoistočnoj Evropi, kao i sve ljude koji su nešto značili u okupiranoj Srbiji. Između ostalog, organizovao je susret Hitlera i Milana Nedića, iako su neki u Trećem rajhu bili protiv toga.
„Ubedio je Hitlera da je u interesu Nemačke da se razgovara s Nedićem i tražio je da se ukinu drakonske mere da se za jednog ubijenog Nemca ubije 100 srpskih talaca ili za ranjenog 50. Zahvaljujući Nojbaheru to je i ukinuto, a oni najstrašniji esesovci koji su to sprovodili na njegov zahtev uklonjeni su iz Beograda. On je to radio pre svega u interesu Nemačke, jer su sve snage u to vreme uperene na front protiv Rusije, a svaka pobuna na bilo kojem delu Balkana vezivala bi nemačku armiju“, objašnjava Živković.
Nojbaher je, kako podseća naš sagovornik, posle rata u Jugoslaviji osuđen na 20 godina zatvora, od čega je izdržao sedam. Nakon toga radio je u Adis Abebi kod cara Hajle Selasija i tu se na jednom prijemu sreo sa Titom, a kako kaže Živković, možda ga je u razgovoru suptilno podsetio da je nekad bio u njegovom zatvoru.
Zanimljiva je i teza koju autor iznosi u predgovoru da su Srbi u novom svetskom poretku postali divljač za odstrel, odnosno da je uvideo da okupacione vlasti nisu jednako tretirale sve narode na Balkanu.
Živković ističe i da je značajan podatak koji autor iznosi u knjizi da su se Hrvati hvalili da su ubili oko milion Srba, ali da on ima podatke o „samo“ 750.000 ubijenih.
„To ne kaže neki srpski propagandista, već Herman Nojbaher koji je imao dosta dobre podatke i procene“, ističe sagovornik Sputnjika.