Tadašnji šef Resora državne bezbednosti Radomir Marković i tadašnji šef beogradskog centra DB Milan Radonjić osuđeni su na po 30 godina zatvora, a pripadnik rezervnog sastava DB Miroslav Kurak i operativac DB-a Ratko Romić na po 20 godina zatvora.
Romiću i Radonjiću u kaznu se uračunava vreme koje su proveli u pritvoru i kućnom pritvoru.
Na ovu odluku suda, i tužilaštvo i odbrana imaju pravo žalbe Apelacionom sudu.
Ova presuda nije doneta jednoglasno, već preglasavanjem sudija u tročlanom veću, odnosno 2:1.
Tokom suđenja za ubistvo Ćuruvije saslušano je više od 100 svedoka i održano je više od 90 glavnih pretresa.
Presuda optuženima je izrečena nakon tačno 20 godina od ubistva Ćuruvije, i to je prva presuda za ubistvo jednog novinara, dok ostala ubistva, među kojima Dade Vujasinović i Milana Pantića nisu još nisu rasvetljena.
Marković je osuđen zbog krivičnog dela podstrekavanje na teško ubistvo, a Radonjić, Romić i Kurak za teško ubistvo u saizvršilaštvu.
Optuženi Radomir Marković u zatvoru već služi kaznu od 40 godina zatvora zbog četvorostrukog ubistva na Ibarskoj magistrali u oktobru 1999. godine, a kako se u sprskom pravnom sistemu kazne ne sabiraju, ostao je osuđen na jedinstvenu kaznu od 40 godina zatvora.
Miroslav Kurak je u bekstvu i za njim je raspisana međunarodna poternica, preneo je Tanjug.
Milan Radonjić i Ratko Romić su od jula 2017. u kućnom pritvoru uz elektronski nadzor, nakon što su prethodne tri i po godine proveli u pritvoru Okružnog zatvora u Beogradu.
Prema optužnici, Ćuruviju je 11. aprila 1999. godine ubio Miroslav Kurak, a saučesnik mu je bio Ratko Romić, koji je drškom pištolja udario u glavu Ćuruvijinu prijateljicu Branku Prpu.
Kako se navodi u optužnici, Ćuruvija je ubijen zbog „javnog istupanja u zemlji i inostranstvu i kritike nosilaca političke vlasti, mogućnosti da utiče na javno mnjenje i delovanje opozicionih društvenih snaga, radi očuvanja postojeće vlasti“.
Ubijen je na Uskrs, 11. aprila 1999. godine, u dvorištu ispred ulaza u zgradu, gde su se nalazile prostorije marketing službe „Dnevnog telegrafa“, a sa njim je tada bila Branka Prpa.
Izricanju presude u Specijalnom sudu pored više desetina novinara, prisustvovali su i predstavnici novinarskih udruženja, glavna urednica Sputnjika Srbija Ljubinka Milinčić, kolumnista „Nedeljnika“ Ljiljana Smajlović, generalni direktor RTS-a Dragan Bujošević, urednik informativnog progrma RTS Nenad LJ. Stefanović…