„Iako nasilje obično nije usmereno protiv stranaca, ne može se isključiti da može doći do izolovanih incidenata koji ugrožavaju bezbednost i koji bi mogli da ograniče opštu slobodu kretanja“, navodi se u preporukama Ministarstva spoljnih poslova Nemačke.
U saopštenju koje se može naći na zvaničnoj internet-stranici Ministarstva, podseća se da je 16. januara 2018. ubijen poznati kosovsko-srpski političar Oliver Ivanović u Severnoj Mitrovici, zbog čega Ministarstvo preporučuje nemačkim državljanima da se, pre nego što otputuju na sever Kosova, upoznaju sa situacijom, da putovanje pažljivo pripreme i da, po mogućnosti, na pojedinačnim putovanjima budu u pratnji lokalnih vodiča, prenosi „Dojče vele“.
Nemačkim putnicima preporučuje se i da budu oprezni i izbegavaju veće gužve.
Ministarstvo, kao i za sve ostale zemlje, ima preporuke i za Srbiju u kojima stoji da je situacija u celoj zemlji generalno mirna, ali se upozorava da subotom u Beogradu i drugim gradovima može biti organizovanih protesta i demonstracija, ali se i dodaje da su ta okupljanja do sada bila mirna.
Takođe se upozorava da su zbog toga mogući zastoji u saobraćaju, a putnicima se savetuje da prate izveštaje medija i izbegavaju demonstracije.
Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke posebno ukazuje na moguće poteškoće prilikom ulaska u Srbiju sa teritorije Kosova, uz obrazloženje da Srbija tretira Kosovo kao deo svoje državne teritorije, a ne kao stranu zemlju, i da svako ko dolazi sa Kosova, a nije ušao u Srbiju na zvaničnom graničnom prelazu, kada bude napuštao Srbiju, neće moći da dokaže da je prethodno ušao na njenu teritoriju.
Takođe, kako piše DV, srpski graničari obično udaraju pečat u pasošu preko kosovskog pečata, zbog čega kosovske granične vlasti često u nemački pasoš ne udaraju kosovski ulazni pečat.