On je tim rečima prokomentarisao izjavu stalne predstavnice SAD pri NATO-u Bejli Hačinson, koja je rekla da će Alijansa na samitu u Vašingtonu usvojiti novi paket mera za Crno more, koji podrazumeva i povećano prisustvo vojnih brodova Alijanse u toj akvatoriji, što će ujedno garantovati ukrajinskim brodovima bezbedni prolaz kroz Kerčki moreuz.
„Kada pristigne bilo kakav zahtev, tada će i odluka biti doneta. Ovde je reč o zatvorenim vodama, zato o tom pitanju ne treba hipotetički razgovarati“, istakao je Peskov.
Govoreći o povećanju broja vojnih brodova Alijanse u Crnom moru, Peskov je podsetio na konvenciju iz Montrea o statusu crnomorskih moreuza, prema kojoj brodovi zemalja koje nisu crnomorske ne mogu da ostanu u Crnom moru duže od 21 dan.
Povodom tog pitanja su se oglasili i senator Franc Klincevič koji je rekao da takve izjave zvaničnika NATO-a predstavljaju nedvosmislenu podršku ukrajinskom kandidatu Petru Porošenku pred drugi krug predsedničkih izbora u toj zemlji.
Sa druge strane, zamenik predsednika Skupštine Krima Efim Fiks rekao je da će povećano prisustvo NATO-a u Crnom moru povećati tenzije u regionu, ali i da ni na koji način neće pomoći Kijevu, budući da je Sporazum o prijateljstvu između Rusije i Ukrajine ukinut, te Kijev, kao i svaka druga zemlja, sada mora od Rusije da traži zahtev za prolazak kroz Kerčki moreuz.
„NATO brodovi mogu da sprovedu ukrajinska plovila isključivo do granica Ruske Federacije, gde će biti primorani da se usidre. Međutim, u slučaju da bilo šta drugo pokušaju, siguran sam da će ruska pogranična služba osigurati neprikosnovenost naših granica“, zaključio je Fiks.