To su poručili predstavnici te misije povodom vesti da su kosovski sudovi koji su preuzeli predmete od Euleksa počeli rad na 11 predmeta, koji se odnose na državljane srpske nacionalnosti.
Odgovarajući na Tanjugovo pitanje da li Euleks, s obzirom da ima nadležnost „nadgledanja“, može da garantuje pravičnost postupaka protiv Srba, iz misije navode da je prenos slučajeva kosovskim sudovima iz Euleksa sproveden u potpunosti u skladu sa međunarodnim standardima za ljudska prava, uključujući i procenu rizika za sve spise predmeta.
Istovremeno u odgovoru na Tanjugovo pitanje da li se Srbi koji su procesuirani pred kosovskim sudovima mogu obratiti Euleksu za pomoć ukoliko imaju primedbe na suđenje, u misiji navode da Euleks nikada nije pružao pravnu pomoć.
U odgovoru Tanjugu podsećaju i na to da je Euleks predao svoje izvršne odgovornosti, te da više nije u mogućnosti da pruža informacije o predmetnim postupcima, a da su za sve dalje informacije nadležni kosovski sudovi.
Od kada je Euleks počeo svoje izvršne funkcije u pravosudnom sistemu Kosova 2008. godine, misija je postepeno, uporedo sa porastom lokalnih kapaciteta, sa funkcionisanja u sudskim većima čiji su svi članovi bili iz Euleksa i većima sa većinom članova iz Euleksa prešla na sudska veća sa većinom lokalnih sudija, navodi se u odgovoru Euleksa.
Dodaje se da su u skladu sa mandatom za period od 2018. do 2020. godine, usvojenim od strane Saveta Evropske unije, Euleksu ukinute izvršne funkcije u pravosuđu, pa da su zbog toga svi policijski, tužilački i sudski spisi predmeta na kojima je misija radila tokom svojih prethodnih mandata predati kosovskim nadležnim organima.
U srpskoj javnosti vest da su kosovski sudovi počeli rad na 11 predmeta u vezi sa ratnim zločinima, a koji se odnose na državljane srpske nacionalnosti, među kojima su i generali Božidar Delić, Ljubiša Diković i Momir Stojanović, izazvala je zabrinutost za pravičnost vođenja tih postupaka.
Advokat Nebojša Vlajić, koji je branio jednog od lidera kosovskih Srba, ubijenog Olivera Ivanovića, rekao je da su suđenja Srbima pred kosovskim sudovima veoma mučna i mukotrpna, jer „nevinost mora da se dokazuje pred ljudima koji to neće da čuju, pred onima koji neće objektivno da razmotre dokaze i pred onima za koje unapred ne verujete da mogu da donesu pravičnu odluku“.
„Uz to, okrivljenim Srbima će suditi isključivo lokalne sudije bez ikakvog uticaja i učešća Euleksa, odnosno stranih sudija“, upozorio je on i podsetio na to da na KiM ima sedam sudova u sedam gradova, ali ni u jednom gradu, izuzev Prištine, neće moći da se održe suđenja povodom tih predmeta.
„Neće moći da se sudi ni u Kosovskoj Mitrovici, gde su većina sudija Srbi. To praktično znači da Srbi neće biti među sudijama, a i ako ih bude, to će biti vrlo zanemarljiv broj“, istakao je Vlajić.
O suđenjima na Kosmetu govori i podatak da Euleks nije osudio nikog iz OVK-a za neke od monstruoznih zločina, na primer, za ubistvo žetelaca u Starom Grackom, ubistva srpske dece u Bistrici ili dizanja u vazduh autobusa „Niš ekspresa“.
Reagujući na najave da će sve slučajeve ratnih zločina preuzeti kosovski sudovi, premijerka Srbije Ana Brnabić izjavila je ranije da ne očekuje da će se ti sudovi na ozbiljan način baviti tim poslom.
Kako je kazala, od te odluke ne očekuje ništa dobro i ne veruje da će se tim poslom ozbiljno baviti ljudi koji ne dozvoljavaju osnovna ljudska prava i slobodu medija.
„Za ljude koji pale keks na nacionalnoj osnovi, stvarno ne mogu da verujem da će se na najozbiljniji način baviti zločinima terorističke OVK ne samo nad srpskim, nego i nad nealbanskim, ali i albanskim stanovništvom na KiM“, naglasila je Brnabićeva.