„Rusija ima napredne nuklearne reaktore u poređenju sa drugim dobavljačima“, istakao je Jeo u intervjuu za saudijski internet portal „Sabk“.
„Rusija je vodeći izvoznik svojih nuklearnih tehnologija i zauzima više od 50 odsto svetskog tržišta“, dodao je on.
Jeo je istakao da nakon velikih problema u izgradnji nuklearnih elektrana sa kojima su se suočile Francuska i Sjedinjene Američke Države, postoje tri glavna kandidata na koje se može osloniti u ovoj oblasti — Rusija, Kina i Južna Koreja.
„Svi oni nude dobre i napredne tehnologije. Istovremeno treba uzeti u obzir niz aspekata koji ih razlikuju jedan od drugog“, dodao je stručnjak.
„Što se tiče ruskih tehnologija, one su pouzdanije i oprobanije, ali mogu biti skuplje od istočnoazijske tehnologije. Kinezi mogu da ponude atraktivnije sporazume sa ekonomskog stanovišta. Rusi će verovatno promovisati mogućnosti lokalizacije lanca nabavke i pružiti kompletan program obuke za lokalne saradnike i operatere. Drugi dobavljači ne mogu da ponude osnovni paket usluga kao što je ruski“, rekao je Jeo.
U Rusiji je 2016. godine puštena u rad energetska jedinica broj 1 Novovoronješke nuklearne elektrane 2 sa reaktorskom jedinicom VVER-1200, koja zadovoljava najsavremenije zahteve efikasnosti i bezbednosti. Godine 2018. počela je sa radom prva jedinica Lenjingradske nuklearne elektrane 2, takođe sa reaktorom VVER-1200. Isti reaktor pušten je u rad u martu ove godine u jedinici broj 2 elektrane Novovoronjež.
Sada portfolio inostranih projekata „Rosatoma“ uključuje 36 jedinica nuklearnih elektrana u različitim zemljama sveta, a u Rusiji se gradi šest jedinica.
„Rosatom“ je jedina nuklearna kompanija na svetu koja ima nadležnosti u svim oblastima korišćenja atomske energije i u svim fazama životnog ciklusa nuklearnih postrojenja. Sveobuhvatni predlog „Rosatoma“ za njegove strane kupce je taj da je ta državna korporacija spremna da stvara čitavu nuklearnu industriju u pojedinim zemljama, realizujući projekte za izgradnju i održavanje istraživačkih reaktora i nuklearnih jedinica elektrana, ali i zajedničke istraživačke projekte, kao i da pomogne u pripremi nacionalnih kadrova za nuklearnu energetiku, oblasti nuklearne i radijacione bezbednosti i stvaranju neophodnog regulatornog okvira.