Kako piše Politika, među najmanje 50 slučajeva kojima udruženje argumentuje svoje tvrdnje, našlo se ovogodišnje izbacivanje „Dnevnika Ane Frank“ iz obavezne lektire u hrvatskim školama.
Udruženje, pored ostalog, podseća i na slučaj iz juna 2013. godine, kada se na naslovnoj strani časopisa „Vojna povijest“, koji hrvatsko Ministarstvo obrazovanja preporučuje za časove istorije u osnovnoj i srednjoj školi, našao Jure Francetić, komandant Crne legije iz Drugog svetskog rata.
„Ovo je, međutim, spisak nasumično izdvojenih slučajeva, a bilo ih je verovatno deset puta toliko“, kaže za Politiku počasni predsednik ovog udruženja Milinko Čekić.
Udruženje poziva Bašele da se suprotstavi „stalno narastajućoj organizovanoj, javnoj i nesmetanoj demonstraciji neonacizma u Evropi, ali posebno neustaštva u Hrvatskoj“.
Kako objašnjava Čekić, akcenat je stavljen na slučajeve koji najviše utiču na decu i omladinu.
„Mi, nad čijim porodicama je počinjen zločin genocida od strane NDH u Drugom svetskom ratu, ukazujemo posebno na opasnost od pojave reafirmacije nacizma i fašizma u Republici Hrvatskoj“, poručili su članovi Udruženja logoraša „Jasenovac“.