Ukoliko se utvrdi da je učinjen bilo kakav propust na štetu interesa Republike Srbije, o tome će se, u skladu sa propisima i procedurama, odlučiti i postupiti, poručili su iz Ministarstva.
„Kako smo obavešteni od strane Ambasade, doneta je odluka, a kao rezultat zajedničkih konsultacija, da se deo postavke privremeno urola zbog nedostatka prostora za održavanje pomenute komemorativne tribine. Narednog dana, 27. marta, kompletna postavka je ponovo izložena i biće dostupna posetiocima KIC-a do 13. aprila, kao što je i planirano“, ističe se u saopštenju.
Kako se podseća, izložba Istorijskog muzeja Srbije „Srbija 1999. godine — 20 godina posle — dok su bombe padale“, autora Biljane Vilimon i Vladimira Veličkovića, potvrđena u godišnjem Programu Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije za 2018/2019. godinu, koja prikazuje umetničke radove, slike i crteže, inspirisane ratnim događanjima u Republici Srbiji i obeležavanjem 20. godišnjice NATO agresije na Srbiju 1999. godine, otvorena je 23. marta.
Takođe, na osnovu programa Ministarstva odbrane Republike Srbije, povodom obeležavanja dve decenije od NATO agresije, u organizaciji vojnog izaslanika Republike Srbije u Francuskoj, za 26. mart ove godine bila je planirana komemorativna tribina na temu „1999, NATO i Jugoslavija“.
Imajući u vidu da je došlo do preklapanja ove dve veoma značajne manifestacije, bilo je neophodno, u punoj koordinaciji između šefa DKP-a i direktora KIC-a u Parizu, pronaći najadekvatnije rešenje, naglašavaju u Ministarstvu spoljnih poslova.
„Ne želimo da polemišemo o brojnim komentarima na društvenim mrežama, iako komentare smatramo korisnim za naše ukupno sagledavanje rada ne samo KIC-a, već i drugih ustanova, ali želimo da ukažemo da je u ovom osetljivom trenutku i važnom događaju vrlo značajno da se ovo pitanje sagledava sa posebnim senzibilitetom, a pre svega s obzirom na određene komentare pojedinaca zainteresovanih za radno angažovanje pri KIC-u u Parizu“, piše u saopštenju.
Način angažovanja za rad u KIC-u predstavlja jednu od mera predloženu od strane Radne grupe za sagledavanje ukupne situacije u KIC-u, koju je formirao prvi potpredsednik Vlade Srbije i ministar spoljnih poslova Ivica Dačić prošle godine, odnosno da se kroz javni konkurs angažuju najbolja i najstručnija lica koja će pomoći da ovaj naš Kulturno-informativni centar na najbolji način ostvari svoju funkciju, ističe Ministarstvo.