Sud će razmatrati zahtev sad već bivših deset delegata u Veću naroda RS, osam Bošnjaka i dva Hrvata. Oni su u januaru prošle godine od Ustavnog suda BiH zatražili da donese odluku da je neustavan Zakon o Danu Republike Srpske, u kojem se navodi da se „na osnovu volje građana RS 9. januar utvrđuje kao Dan republike“.
Anđelko Kozomara, politički analitičar iz Banjaluke, smatra da kakvu god odluku sud da donese, to neće promeniti činjenicu da se 9. januara slavi dan Republike Srpske.
„Ako se Ustavni sud BiH uopšte upusti u razmatranje ove apelacije, prekršiće ne samo Zakon, nego i poslovnik o radu, jer se ne zna ni ko su apelanti za ovaj zahtev. Bilo je priče da je osam delegata Veća naroda RS bošnjačke nacionalnosti, posle da ih je devet, a sad kažu da su im se priključila i dva delegata hrvatske nacionalnosti. Dakle, Ustavni sud BiH raspravlja o nečemu o čemu je već raspravljao i ustanovio da proslava 9. janura kao Dana republike RS nije sporna ako se izdvoji verski deo te proslave. Narodna skupština RS je donela posebnu odluku po kojoj je to sekularni praznik“, podseća Kozomara.
Ako sud odbije apelaciju, dodaje naš sagovornik, to će biti snažna potvrda da je Narodna Skupština RS donela ispravan Zakon o državnim praznicima i da se on ni u jednom delu ne kosi sa Ustavom BiH.
„Već su između redova vodeći političari iz RS, pre svega predsednik Narodne Skupštine, poručili da će Srbi nastaviti da slave 9. januar kao svoj nacionalni praznik, odnosno, kao praznik kada je stvorena RS. Dakle, isto kao što je bilo i kod prve apelacije, tako i kod ove ako bi Ustavni sud BiH i doneo antisrpsku odluku, Dan RS će nastaviti da se slavi kao praznik“, ističe naš sagovornik.
On kaže da je sve ovo samo posledica bošnjačke destruktivna politike, koja stalno nastoji da izazove incidente i nesporazume u BiH i traži iznova razloge za političke sukobe.
Da podsetimo, Ustavni sud BiH je još 30. septembra 2016. utvrdio da Narodna Skupština RS nije izvršila Odluku tog suda od 26. novembra 2015, kojom je ovaj sud ocenio Deklaraciju o proglašenju Republike srpskog naroda BiH kao jednostrani akt, čime je ustanovila da je dan RS — neustavan. U Republici Srpskoj nisu priznali ovu odluku Suda BiH, pa su u septembru 2016. održali referendum o danu RS, na kome se 99,79 posto građana izjasnilo da žele da obeležavaju 9. januar kao dan ovog entiteta. Ustavni sud poništio je rezultate referenduma, ali ni tu odluku vlasti RS nisu priznale.
Narodna skupština RS zatim je donela novi zakon o praznicima, gde je uvrstila i pomenuti referendum kao argument za obeležavanje 9. januara.