Koridor policije i bodljikava žica od ranog jutra „dekor“ su ispred zgrade albanske vlade u Tirani. I ne samo dekor — u funkciji su sprečavanja da opozicioni demonstranti upadnu nasilno u ovu instituciju.
Zahtevi albanske opozicije se ne menjaju. Traži se ostavka premijera Albanije Edija Rame, navodno zbog korumpiranosti, formiranje prelazne vlade i prevremeni parlamentarni izbori. Na ulice je izašlo više hiljada građana koji su blokirali puteve i zgradu vlade, dok je unutra održavana sednica.
Nove, kako tvrde, još masovnije proteste albanska opozicija je zakazala za 13. april.
Da li će Rama biti primoran da podnese ostavku? Može li ovaj politički „sukob“ da eskalira u nešto mnogo ozbiljnije i kakve posledice prete i Albaniji i regionu?
Novinar i analitičar Idro Seferi, dopisnik albanske televizije iz Beograda, za Sputnjik kaže da je u Tirani sve još pod nekakvom kontrolom, ali nekoliko incidenta pokazuju i da je situacija ozbiljna.
„Opozicija se neće vratiti u Parlament i taj nedostatak je vidljiv. Sada samo ostaje da se vidi da li će se to završiti novim izborima. Za sada ta mogućnost nije toliko vidljiva. Ali opozicija traži ostavke ljudi iz vlasti, a samim tim što je Pokret socijalista sa opozicijom, pokazuje da će ova mogućnost morati da se razmotri, ili bar da dovede do nekog dijaloga između opozicije i vlasti“, ocenjuje Seferi.
Rama je, podseća naš sagovornik, pozvao albansku opoziciju na razgovore, ali do dijaloga nije došlo, pa je ostalo otvoreno pitanje da li politička kriza može da se reši. Naš sagovornik ne veruje da će doći do velike eskalacije sukoba, ali protesti u Tirani, kao i svuda „imaju elemente koji vode ka tome da će biti sve jači“. Po njegovom mišljenju, protesti u Tirani ne mogu mnogo da utiču na situaciju u regionu.
„Svakako ovi protesti i trenutno političko stanje u više zemalja pokazuju da će Balkan imati neki period suočavanja sa samim sobom, posebno u ovom trenutku kada EU nije mnogo okrenuta ka regionu, jer su i tamo izbori. Lokalna konfrontacija opozicije i vlasti je moguća i to se širi na više zemalja u regionu“, ocenjuje Seferi.
Demonstracije u Tirani predvodi Demokratska partija Ljuljzima Baše, stranka desnog centra, a na protestima su se koristile i dimne bombe i projektili u sukobu sa albanskom policijom. Iz vladajuće stranke premijera Edija Rame kažu da protesti opozicije ometaju napredak Albanije ka članstvu u Evropskoj uniji.