„Srpska kultura je jedinstvena na svakom prostoru na kom srpski narod živi u okviru ili izvan granica njegovih državnih tvorevina“, rekla je Trivićeva za „Nezavisne novine“.
Ona ja naglasila da će zaključci Foruma o ćirilici, koji je okupio eminentne stručnjake u okviru dve diskusije — javna upotreba ćirilice i upotreba ćirilice u digitalnom dobu — biti od velike pomoći Ministarstvu na putu sistemskog rešavanja zaštite ćirilice kao pitanja od nacionalnog značaja.
„Da bismo učvrstili put nacionalnog opstanka i kulturnog napretka, budućnosti utemeljene na čvrstini kulturnog nasleđa koje nam je zaveštavano vekovima, moramo sa više pažnje i ozbiljnosti baštiniti srpski jezik i ćirilično pismo“, dodala je Trivićeva.
Napomenula je da potpisivanje povelje o srpskom kulturnom prostoru predstavlja opredeljenje, težnju i odlučnost ministarstava iz Srpske i Srbije, kao i da dve vlade utvrde zajedničku stratešku kulturno-prosvetnu politiku, prenela je RTRS.
„Očuvanje kulturnog i nacionalnog identiteta je naš primarni zadatak. Povelja povezuje sve Srbe u njihovom kulturološkom delovanju gde god se nalazili, jer granice kulturnog prostora nije moguće svesti u granice političkog, odnosno državnog prostora“, rekla je Trivićeva.