Sam satelit „Kiksat 2“ napravljen je na Univerzitetu Kornel i lansiran u orbitu u februaru ove godine sa teretnog broda „Cignus“ nakon odvajanja od Međunarodne svemirske stanice. U njemu su se nalazila 104 minijaturna satelita „Sprajt“ u obliku čipa — pločica veličine 3,5 sa 3,5 centimetra i težine 5 grama sa radio-predajnikom. Prvi pokušaj lansiranja 104 satelita sa broda „Kiksat 1“ 2014. godine nije bio uspešan.
Calling all HAMs! We have sent commands to deploy the Sprites from #KickSat2. We are looking for volunteers to record daylight passes. We need at least 64 kHz IQ data centered at 437.240 MHz. The KickSat-2 TLE can be used for coarse tracking, but won't be super accurate.
— Zac Manchester (@zacinaction) March 20, 2019
Minijaturni sateliti bi se u budućnosti mogli koristiti za rešavanje naučnih zadataka.
Mančester je na svojoj stranici na Tviteru saopštio da je komanda za lansiranje roja od 104 minijaturnih satelita „Sprajt“ izdata sa Zemlje 19. marta i zatražio od radio-amatera širom sveta da ga informišu o primanju signala sa njih. Kasnije je astronom Ses Basa potvrdio prijem signala sa satelita.
Mančester je takođe napomenuo da bi radio-amateri trebalo da požure sa slušanjem signala, jer se minijaturni sateliti brzo smanjuju i uskoro će sagoreti u atmosferi.