Mali: U napadu na dva sela 134 žrtve, među žrtvama deca i trudnice

© AFP 2023 / HABIBOU KOUYATE Malijski vojnici
Malijski vojnici - Sputnik Srbija
Pratite nas
Naoružani napadači ubili su najmanje 134 ljudi u centralnom Maliju, mahom pastira iz zajednice Fulani, saopštili su danas malijski zvaničnici.

To je najsmrtonosniji takav napad u proteklom periodu u regionu koji se oporavlja od pojačanog talasa etničkog i džihadističkog nasilja, preneo je Rojters.

Kola hitne pomoći ispred hotela Radison blu u Bamaku, u Maliju, posle terorističkog napada 20. novembra 2015. - Sputnik Srbija
Teroristički napad u Maliju — dvoje ubijeno, oslobođeni taoci

Među žrtvama je bilo dece i trudnica. Gradonačelnik Molaje Guindo izjavio je da je reč o očiglednom etnički motivisanom napadu.

Napadi na sela Ogosagu i Velingaru dogodili su se juče, u trenutku dok se misija Saveta bezbednosti UN nalazi u poseti Maliju, nastojeći da nađe rešenje za nasilje u kojem je prošle godine poginulo na stotine civila.

Talas nasilja se širi dalje po regionu Sahel Zapadne Afrike.

Jedan stanovnik sela, koji je tražio da ostane anoniman, rekao je da se čini da je ovaj napad bio odmazda za napad u kojem su prošle nedelje poginula 23 vojnika, a odgovornost za to je u petak preuzela organizacija povezana sa Al Kaidom.

Grupa je saopštila da je napad na vojnike bio odmazda za nasilje koje je počinila vojska Malija protiv nacionalne manjine Fulani.

Lokalne vlasti su sa svoje strane saopštile da je u pitanju „masakr civila zajednice Fulani“ i da su ga počinili tradicionalni lovci rivalske zajednice Dogoni. Fulani su nomadi koji se bave stočarstvom i trgovinom. Dogoni su poznati kao lovci, a u svetu po verskim ritualima i plesu pod maskama.

Dogoni optužuju Fulanije da podržavaju džihadiste vezane za terorističke grupe na severu zemlje i šire. Fulani, sa druge strane, optužuju Dogone da podržavaju malijsku vojsku u njenim nastojanjima da zaustavi ekstremizam.

Džihadističke grupe povezane sa Al Kaidom i Islamskom državom koriste etničke sukobe u Maliju i susednim državama Burkini Faso i Nigeru da bi povećali regrutovanje i zauzeli ogromne površine teritorija kojima se praktično ne može upravljati.

Sve vesti
0
Da biste učestvovali u diskusiji
izvršite autorizaciju ili registraciju
loader
Ćaskanje
Zagolovok otkrыvaemogo materiala