U Moskvi najnoviju izjavu ukrajinskog predsednika shvataju kao samo još jedan predizborni trik u pokušaju prikupljanja glasova. Kampanja Porošenkovih bombastičnih izjava, prema rečima analitičara, biće gotova onog dana kada budu održani izbori u Ukrajini. Ali kako je do 31. marta ostalo još nekoliko dana, još jedna gotovo neverovatna izjava mogla se čuti danas od sadašnjeg predsednika koji je i kandidata na predstojećim izborima.
„Danas kada je borbeni duh ukrajinske vojske neverovatno moćan, a borbena gotovost apsolutno fantastična, naši partneri iz NATO država dolaze da bi od ukrajinskih vojnika učili kako se pruža otpor agresiji i kako se pobeđuje u hibridnim ratu“, izjavio je Porošenko u etru radija „Armija FM“.
Porošenko je dodao i da je ukrajinska vojska 2014. godine „dočekivala neprijatelja gola i bosa, sa golim entuzijazmom“.
„Kakav put smo prešli od 2014. godine, kada nismo imali ni pancirne prsluke, a insturmente za noćno ratovanje smo videli samo na internetu“, naveo je Porošenko.
Šta rade američki instruktori u Ukrajini
Ivan Mezjuho, ruski politikolog, za Sputnjik objašnjava okolnosti u kojima aktuelni ukrajinski predsednik daje ovako pompezne izjave.
„Porošenko ne govori baš istinu. Zapravo, radi se o tome da NATO vojnici dolaze u Ukrajinu da bi upravljali i kontrolisali oružane snage zemlje. Nije tajna da se ukrajinska vojska već odavno potčinjava zapadnim obaveštajnim službama i instruktorima Alijanse. A ono što radi Porošenko samo je puko predstavljanje njegovih želja kao realnost. Nažalost, jedini pravi zaključak je da glavnokomandujući Oružanih snaga Ukrajine jednostavno nije samostalan u svom delovanju“, objašnjava Mezjuho.
Glavni problem vojske Ukrajine se sastoji u tome što je ona zaista formirana u teškim uslovima, kaže za Sputnjik Aleksandar Žilin, rukovodilac Centra za izučavanje društvenih i primenjenih problema nacionalne bezbednosti.
„Kada Porošenko kaže da je ukrajinska vojska jedna od najjačih u Evropi i kada govori da su tokom poslednjih pet godina oružane snage Ukrajine prošle ozbiljnu modernizaciju, on ne govori istinu. Vojska je skupa državna institucija i njena opremljenost i potencijal uvek odgovaraju realnom stanju u državi“, objašnjava naš sagovornik.
Žilin dodaje da je potencijal Ukrajine vrlo problematičan jer postoji veliki broj nacionalistički orijentisanih građana, kao i da se problemi vrlo često u Radi rešavaju tučom, a ne putem demokratskih procedura. Zato, kako kaže ruski stručnjak, odavno neko nije uvredio NATO kao Porošenko ovom izjavom.
„To znači i da Rusija može odmah da uništi sve svoje rakete, jer ako će NATO učiti od Ukrajine, onda kolegama iz Alijanse mogu odmah da izrazim saučešće. Niko ih odavno nije ovako potcenio kao Porošenko svojom izjavom“, ironičan je Žilin.
Jadno stanje ukrajinske vojske
Ruski stručnjak smatra da danas zapravo malo ko u Ukrajini veruje Porošenku. Brojni odredi ukrajinske vojske poslati su u Donbas, a prema rečima našeg sagovornika, vojnici sede u rovovima, imaju lošu opremu, jedu „hleb i vodu“. Ovo je 21. vek i vojnici mogu da se jave mobilnim telefonom, da kažu svojoj rodbini kako se osećaju i da snime uslove u kojima žive.
„Da Porošenko ima pametnije savetnike za marketing i da je on sam mudriji, on ovu temu ne bi ni pominjao. Jer uz tako očigledan pad životnog standarda u Ukrajini, naravno da će se narod pitati čemu tolika navodna davanja za modernizovanje vojske, ako mi ovako loše živimo“, ističe naš sagovornik.
Osim toga, realno stanje stvari u ukrajinskoj vojsci je zaista loše. Ruski stručnjak u tom smislu navodi da od vremena raspada SSSR-a, nijedan ozbiljan projektno-konstruktorski vojni biro nije nastavio sa radom. Ne postoji, dodaje Žilin, ni ozbiljan broj inženjera koji bi mogli da realizuju ono što bi naučnici projektovali.
„Voleo bih da mi pokažu makar jednog inženjera koji bi umeo da ’čita‘ projekte. Pokažite mi vojne škole, fakultete, moćne kompjuterske programe. Ničega nema, jer aktuelnoj ’vojnoj hunti‘ to nije potrebno. Hunta koja je trenutno na vlasti u Ukrajini smatra da bilo kakvo ulaganje u obrazovanje ili bilo koji drugi vid socijalnih davanja, ulaganja u odbranu predstavlja tek trošak iz sopstvenog džepa“, objašnjava Žilin.
Što se tiče pomenute modernizacije Oružanih snaga Ukrajine, ona je umnogome bila planirana uz pomoć zapadnih partnera. U realnosti, tehnika koju je dobijala ukrajinska vojska, često je bila zastarela.
Jedan od primera kako je Vašington „pomogao“ Kijevu jeste isporuka dva mala patrolna broda klase Ajland. Ova plovila su bila porinuta davne 1988, a isporučeni Ukrajini nakon što su povučeni iz upotrebe 2017. godine, odsluživši dugi radni vek u američkoj mornarici. Za ovo se saznalo prošle godine, kada se Ukrajina pohvalila da će dobiti brodove na bespovratnoj osnovi i da će ova mala plovila biti korišćena za „jačanje prisustva u Crnom moru“.
U oktobru se saradnja američkih i ukrajinskih pilota završila tragičnim incidentom. Tokom vojne vežbe i leta na avionu Su-27, poginuli su načelnik ukrajinske avijacije, pukovnik Ivan Petrenko i potpukovnik američke nacionalne garde Set Nering.