„Situacija je veoma konkretno izrečena u rezoluciji Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija i u odgovarajućoj rezoluciji Generalne skupštine – status Golanske visoravni nije promenjen“, rekao je Hak.
Predsednik SAD Donald Tramp je 21. marta na Tviteru napisao da je vreme da SAD priznaju Golansku visoravan kao teritoriju Izraela.
Prema njegovom mišljenju, došlo je vreme da se takav korak preduzme u interesu bezbednosti Izraela i tog regiona u celini. Američki lider je to izrekao uoči posete izraelskog premijera Benjamina Netanijahua SAD sledeće sedmice, kao i uoči aprilskih izbora u Izraelu.
Predstavnica diplomatske službe EU Maja Kocijančič je izjavila da Evropska unija i dalje ne priznaje Golansku visoravan kao deo Izraela. Portparolka Ministarstva inostranih poslova Rusije Marija Zaharova je izjavila da je promena statusa Golanske visoravni mimo Saveta bezbednosti direktno narušavanje odluka UN.
Tokom šestodnevnog rata 1967. godine Izrael je oduzeo Siriji Golansku visoravan i okupirao je, a 1981. godine jednostrano je anektirao.
Ova teritorija je glavna tačka izraelsko-sirijskog konflikta, a problem je rešavan pre početka građanskog rata u Siriji.
U decembru 1981. godine Savet bezbednosti UN je jednoglasno usvojio rezoluciju u kojoj je utvrdio da „odluka Izraela da uspostavlja svoje zakone, jurisdikciju i upravu na okupiranoj sirijskoj Golanskoj visoravni nije važeća i nema međunarodnu pravnu snagu“.