„Planiramo da odemo u Srbiju i predstavimo našu knjigu (’Krimsko proleće: pre i posle. Istorija iz prve ruke‘) na srpskom jeziku. Postoji plan da se ide i u druge zemlje, ali zasad neću da govorim o tome, da ’dobronamerni‘ ne počnu da vrše pritisak na njihove predstavnike“, rekla je Poklonska u intervjuu za Sputnjik.
Osim toga, ona namerava da u bliskoj budućnosti poseti Donjeck i sastane se sa liderom zemlje Denisom Pušiljinom.
„Planiramo da na sastanku razgovaramo o pomoći u rehabilitaciji dece Donbasa u moskovskim klinikama“, naglasila je ona.
Komentarišući priznanje Krima u svetu, Poklonska je navela da će rast uticaja Rusije u svetu ubrzati proces priznavanja ruskog statusa Krima.
„Što više Rusija bude jačala, to će pre lideri zapadnih zemalja priznati da je Krim ruska zemlja i da ne može biti drugačije“, istakla je Poklonska.
Prema njenim rečima, proces priznavanja Krima kao dela ruske teritorije već je počeo.
„Možda i ne tako brzo kako bismo želeli, ali tiha voda breg roni. Naši zapadni partneri neće nikuda otići. Moraće da priznaju očigledne stvari — Krim je oduvek bio, jeste i biće ruski“, ukazala je Poklonska.
Prema njenim rečima, „obični ljudi u Sjedinjenim Američkim Državama, Velikoj Britaniji, Nemačkoj i drugim zemljama sveta shvataju i priznaju Krim kao deo Rusije".
Ruska poslanica smatra da je glavni uspeh ruskog Krima „u dušama“ Rusa, pošto je povratak poluostrva u svoju istorijsku domovinu podigao patriotski duh i podsetio „koliko je važno voleti svoju zemlju i biti ponosan na nju“.
Ona je ocenila da je u proteklih pet godina Krim postigao značajan ekonomski uspeh. Konkretno, ostvaren je grandiozan projekat — izgradnja Krimskog mosta. Izgrađena je nova vazdušna luka — terminal aerodroma „Simferopolj“, u toku je izgradnja saveznog auto-puta „Taurida“, nove savremene klinike u Simferopolju i još mnogo toga.
Krim je postao deo Rusije u martu 2014. nakon referenduma održanog nakon državnog prevrata u Kijevu. Za ujedinjenje sa Rusijom glasalo je 96,77 odsto birača Republike Krim i 95,6 odsto stanovnika Sevastopolja. Ukrajina i dalje smatra Krim svojom privremeno okupiranom teritorijom. Prema rečima predsednika Rusije Vladimira Putina, pitanje Krima je „konačno zatvoreno“.