Masakr koji se dogodio u novozelandskom gradu Krajstčerču klasičan je teroristički napad, ocenjuje urednik međunarodnog „Global proces žurnala“ sa sedištem u Švajcarskoj Zoran Vitorović.
Napad u kojem je ubijeno 49 ljudi, a njih 39 teže ranjeno, jeste napad koji ni u kojem slučaju nije mogla da organizuje i izvede mala grupa Novozelanđana, dodaje on.
Kada govori o uzrocima napada, Vitorović napominje da su napadači napojeni ultradesničarskim hrišćanskim ekstremizmom.
„Ako islamske radikale, koji slične akcije izvode po Evropi, od Berlina do Barselone, zovemo teroristima, onda i ovo možemo nazvati hrišćanskim terorizmom. Na Novi Zeland se od 2006. godine doselio jako veliki broj imigranata, pre svega iz Indonezije. Prema podacima novozelandskih službi, njihov broj je porastao za 28 odsto“, objašnjava Vitorović.
Iako je broj muslimana na Novom Zelandu relativno mali i njihov udeo u ukupnom broju stanovnika ne prelazi jedan odsto, na tako malom prostoru izgrađeno je 57 džamija.
„Lokalna populacija sve to doživljavala, kao i u većem delu Evrope, sa strahom i nepoverenjem. Ono što me čudi i što su mnogi evropski analitičari primetili, jeste da se o pripremi jedne takve akcije ništa nije znalo“, kaže Vitorović.
On podseća da se australijska kontraobaveštajna služba, a Australija i Novi Zeland na kontraobaveštajnom polju tesno sarađuju, svrstava među pet najjačih službi na svetu, koje su ugovorom obavezane da sarađuju sa američkom obaveštajnom zajednicom.
Kako je moguće da tako dobro pozicionirana obaveštajna zajednica nije imala informacije da se sprema teroristički napad takvih razmera, pita se Vitorović.
„Mislim da je jedan od razloga zašto se sve ovo dogodilo, pre svega, zatvaranje očiju mejnstrim medija i predstavnika političkih elita najrazvijenijih država, koji nisi želeli da prihvate da jedan ekstremizam rađa drugi. Dakle, ako u Evropi imate akcije u kojima pogine veliki broj ljudi, a koje su izveli islamski radikali, normalno je bilo očekivati da se negde u svetu dogodi nešto slično, ali sada od strane hrišćanskih ekstremista.“
To što se teroristički napad dogodio u Krajstčerču na Novom Zelandu, u sredini u kojoj je 57.000 muslimana živelo mirno, bez problema, gde niko od njih nije pokazivao nikakvu naklonost ka islamskom ekstremizmu, pokazatelj je da floskule o multikulturalizmu ne deluju kada ih ne prate dela, dodaje Vitorović.
Hrišćanski radikalizam je na Zapadu, prema Vitorovićevim rečima, i te kako rasprostranjen. On još nije dobio svoje prave pojavne forme, te se do sada govorilo o skinhedsima ili nekim drugim grupama, zaključuje naš sagovornik.