Meningova je dobila sudski poziv od Okružnog suda SAD u januaru.
Ona se pojavila pred velikom porotom u sredu i pozvala se na svoja prava iz prvog, četvrtog i šestog amandmana, nakon što su joj postavljena pitanja u vezi sa njenim javnim objavljivanjem diplomatskih beležaka i vojnih dnevnika 2010. godine.
tomorrow i’m facing a sealed contempt hearing for refusing to testify at a secret grand jury over my 2010 disclosures
— Chelsea E. Manning (@xychelsea) 07. mart 2019.
statement: pic.twitter.com/M1uhssUzXh
Chelsea @xychelsea Manning has entered the United States Courthouse where a judge will decide whether to hold her in contempt for refusing to testify against Assange.
— Ford Fischer (@FordFischer) 08. mart 2019.
Reporter: "Is it possible that you aren't walking out those doors after this hearing?"
Chelsea: "Yes." pic.twitter.com/5omUN3Qu0o
Advokat Moira Melcer Koen rekao je da će biti „čin ogromne okrutnosti“ da se Meningova, koja je transrodna javna ličnost, vrati u zatvor, gde će se suočiti s opasnostima po svoju bezbednost i zdravlje, javlja „Vašington post“.
„Meningova će ostati u pritvoru sve dok ne promeni mišljenje i ne pristane da svedoči, ili dok ne istekne mandat velike porote“, izrekao je presudu sudija Klod M. Hilton.
Iako se Asanž ne pominje konkretno u sudskom pozivu koji je Meningova dobila, veruje se da su predmeti povezani, jer je Meningova tajne i osetljive vojne i diplomatske informacije prosledila Vikiliksu, a sudski nalog je izdat na zahtev saveznog tužioca zaduženog za slučaj nehotičnog otkrivanja sadržaja optužnice protiv Asanža.
Optužnice protiv Džulijana Asanža ostaju zapečaćene, iako je njihovo postojanje nedavno otkriveno. Veruje se da će ga, čim Asanž kroči izvan Ambasade Ekvadora u Londonu, Velika Britanija izručiti u SAD, gde bi mogao biti optužen po Zakonu o špijunaži, kao to je prethodno optužena i Meningova.