Svečanosti su prisustvovali zvaničnici svih učesnika u projektu, ruski „Gasprom energoholding“, NIS, kineski „Šangaj elektrik“, kao i ministar energetike Srbije Aleksandar Antić.
On je ocenio da je reč o značajnom danu za srpsku energetiku, jer će TE-TO uticati na ukupnu energetsku sliku Srbije i uneti stabilnost u naš energetski sistem.
„Ovaj projekat sa 200 megavata instalisane snage, vredan oko 180 miliona evra, proizvodiće godišnje oko 1.400 gigavat sati električne energije, što je oko četiri odsto energije koja će biti proizvedena u Srbiji u 2019. godini. Reč je o projektu koji u svakom slučaju zaslužuje našu veliku zajedničku pažnju s ciljem da ga brzo završimo i da već početkom poslednjeg kvartala 2020. godine ovaj proizvodni projekat bude na mreži“, rekao je Antić.
On je danas sa generalnim direktorom „Gasprom energoholdinga“ Denisom Fjodorovom potpisao memorandum o razumevanju za realizaciju projekata kombinovane proizvodnje toplotne i električne energije na teritoriji Srbije. Antić smatra da će taj dokument doprineti jačanju dalje saradnje i otvoriti mogućnost za izgradnju novih gasnih stanica.
Kako je rekao srpski ministar, postojaće zajednička radna grupa i uz snažnu podršku države Srbije biće otvarane nove gasne elektrane u Kragujevcu, Nišu, Novom Sadu i Beogradu.
Fjodorov je rekao da je ovo prvi projekat koji „Gasprom energoholding“, lider u ovoj oblasti na području Rusije, realizuje u Srbiji i da je želja da lidersku poziciju zauzme i u našoj zemlji. On je zahvalio na dosadašnjoj podršci srpskih vlasti toj kompaniji.
Generalni direktor NIS-a Kiril Tjurdenjev je napomenuo da je ta kompanije tokom deset godina u Srbiji prešla dug put od kompanije opterećene duhovima do one sa najvećom dobiti u zemlji, koja uplaćuje najveći porez, koja je investirala tri milijarde evra i koja planira da investira još 1,5 milijardi evra do 2025. godine.
Ovaj projekat je veoma važan za NIS, jer će srcu te kompanije Rafineriji u Pančevu obezbediti dodatni izvor energije. Omogućiće energetsku bezbednost kompanije i efektivnost poslovanja, ali i doprineti energetskoj bezbednosti Srbije, istakao je generalni direktor NIS-a.
Tjurdenjev je ukazao i na to da je izvođač radova kineska kompanija „Šangaj elektrik“ jedna od vodećih ne samo u Kini i da je uveren da će realizovati projekat u predviđenom roku.
Potpredsednik Upravnog odbora kineske kompanije „Šangaj elektrik“ Hua Si Šeng napomenuo je da posle više od godinu dana projektovanja i uz podršku svih strana počinju radovi. Reč je o kompaniji koja je do sada u više zemalja po najsavremenijim energetskim i ekološkim standardima izgradila elektrane i toplane snage više od 50 miliona kilovata.
Kineska kompanija je prošle godine pobedila na tenderu raspisanom za izvođača radova.
Odgovarajući na pitanja novinara Antić je rekao da su Srbiji potrebne gasne elektrane jer će nam one doneti energetsku stabilnost u zemlji, a s druge strane, reč je o objektima koji imaju fleksibilan rad i koji proizvode plemenitu struju. Ta struja može da se koristi i za balansiranje energije iz obnovljivih izvora.
Da bi ovakav projekat bio isplativ on mora da ima i konzumenta toplotne energije i zato on pre svega može da se razvija u gradovima koji imaju veliki zahtev za toplotnom energijom. Zato je izgradnja termoelektrana-toplana pre svega planirana u Kragujevcu, Nišu, Novom Sadu i Beogradu, a dobra okolnost Pančeva bila je što u Rafineriji ima velikog korisnika toplotne energije, objasnio je ministar energetike.