„Pokušavamo da dobijemo podršku za mirnu smenu vlasti sa (predsednika Venecuele) Nikolasa Madura na (predsednika Parlamenta) Huana Gvaida, koga priznajemo za privremenog predsednika… Želeo bih da vidim što je moguće širu koaliciju kako bismo smenili Madura i ceo korumpirani režim. To i pokušavamo da uradimo“, rekao je Bolton u intervjuu za Si-En-En.
The self-defeating and dangerous John Bolton (this time, on #Venezuela):
— Ryan Goodman (@rgoodlaw) March 3, 2019
“In this administration we’re not afraid to use the phrase Monroe Doctrine.”
Also says this having just said US wants as broad a coalition as possible to oust Maduro. Reviving Monroe Doctrine won’t do that pic.twitter.com/cFKuz8TKrk
U Venecueli su 21. januara počeli masovni protesti protiv aktuelnog predsednika Venecuele Nikolasa Madura. Predsednik Parlamenta Venecuele Huan Gvaido se 23. januara proglasio za privremenog šefa države.
Sjedinjene Američke Države i niz drugih zemalja su priznale Gvaida i zahtevaju od predsednika Venecuele Nikolasa Madura, kog ne smatraju legitimnim šefom države, da ne dozvoli nasilne akcije protiv opozicije. Maduro je Gvaida nazvao „marionetom Sjedinjenih Američkih Država“ i optužio SAD da pokušava da organizuje puč u Venecueli.
SAD su konfiskovale milijarde dolara vrednu naftnu imovinu zemlje i zapretile vojnom intervencijom protiv vlade aktuelnog predsednika. Maduro je optužio Gvaida za zaveru sa Sjedinjenim Američkim Državama radi svrgavanja legitimne vlade, uključujući i isporuku takozvane humanitarne pomoći kao plana za opravdavanje američke vojne intervencije.
Venecuelanska opozicija je 23. februara pokušala da dostavi u tu zemlju humanitarnu pomoć uz podršku SAD, ali je Maduro kategorički odbio tu pomoć smatrajući je provokacijom, odnosno pokrićem za agresiju protiv njegove zemlje. U svetlu krize Maduro je raskinuo diplomatske odnose sa SAD i Kolumbijom.
Lidera Venecuele Nikolasa Madura kao legitimnog predsednika podržavaju Rusija, Kina i niz drugih zemalja.