„To (poseta ruskog zvaničnika) nije u skladu sa stavom o severnim teritorijama (kako japan naziva južna ostrva Kurilskog grebena)“, citira Kjodo reči predstavnika japanskog Ministarstva inostranih poslova.
Podsetimo, specijalni predstavnik ruskog predsednika Vladimira Putina za ekološku zaštitu i transport Sergej Ivanov, ministar komunikacija Konstantin Noskovi i vršilac dužnosti gubernatora Sahalinske oblasti Valerij Limarenko posetili su Šikotan, jedno od spornih ostrva, da bi prisustvovali ceremoniji puštanja u rad optičke komunikacije između Sahalina i Kurilskih ostrva.
Rusija i Japan decenijama pregovaraju o mirovnom sporazumu. Japan pretenduje na ostrva u Kurilskom arhipelagu — Kunašir, Šikotan, Iturup i Habomai, pozivajući se na bilateralni Traktat o trgovini i granicama iz 1855. godine.
Sovjetski Savez i Japan su 1956. godine potpisali zajedničku deklaraciju, u kojoj se Moskva složila da razmotri mogućnost da Japanu preda Habomai i Šikotan nakon zaključivanja mirovnog sporazuma, dok se Kunašir i Iturup u tom dokumentu ne spominju.
Sovjetski Savez je očekivao da će Zajednička deklaracija okončati spor, a Japan je dokument smatrao samo delimičnim rešenjem problema, ne odustajući od pretenzija na sva ostrva.
Pregovori koji su usledili nisu doneli rezultate, a mirovni sporazum nakon završetka Drugog svetskog rata do danas nije potpisan.