Na štandu Rusije je tim povodom organizovan forum o razvoju verskog turizma, na kom je širokoj publici i stručnjacima predstavljen čitav spektar kulturno-turističkih destinacija ruskih regiona u cilju popularizacije spomenika ruskog duhovnog nasleđa.
U okviru brojne delegacije koja je doputovala iz Rusije, srpski sajam je posetila i zamenica ministra kulture Rusije Olga Jarilova, koja je za Sputnjik rekla da je ovo već četvrta godina kako Rusija učestvuje na jednom od najvećih turističkih sajmova na Balkanu.
„Iz godine u godinu naša delegacija je sve veća, sve više regiona Rusije je prisutno, mnogo je ovde naših predstavnika sa ciljem da se upoznaju sa srpskim kolegama kako bi ugovorili nove projekte u oblasti turizma. Raduje nas činjenica da je broj poseta kako ruskih turista Srbiji, tako i srpskih turista Rusiji u porastu. U prilog tome ide podatak da je broj ruskih turista koji posete Srbiju u poslednjih 10 godina skočio 10 puta“, navodi ona.
Sa druge strane, kada je reč o srpskim turistima koji posećuju Rusiju, Jarilova kaže da su svakako najinteresantnije i najposećenije destinacije Moskva i Sankt Peterburg, iako se mnogi odlučuju i da krstare rekom Volgom.
Međutim, ističe ona, delegacija iz Rusije doputovala je ove godine u Srbiju upravo kako bi otkrila našim građanima jednu novu Rusiju. „Predstavili smo na sajmu raznovrsnu ponudu, i sam sever, ali i južne i centralne regione Rusije, koji uopšte nisu poznati prosečnom srpskom turisti“, ukazala je zamenica ministra kulture.
S druge strane, ako u obzir uzmemo verski turizam, što je ujedno i akcenat ruskog štanda na Sajmu turizma, Jarilova od destinacija u Rusiji izdvaja „Zlatni prsten Rusije“, tačnije starinske gradove koji su igrali značajnu ulogu u stvaranju Ruske pravoslavne crkve, zatim manastir Valamski, ali i onaj Kirila Belorezskog — najveći muški manastir u Vologodskoj oblasti.
Jarilova je izdvojila i manastir Kiži u Republici Kareliji, koji je kompletno izrađen od drveta, ali budući da je, kako kaže, patriota, savetuje našim turistima da proputuju svim regionima Rusije, počev od Kalinjingrada pa sve do Kamčatke, budući da svaki ponaosob ima svoju dušu.
Kada je reč o poseti ruskih turista Srbiji, Jarilova navodi da oko 60.000 Rusa svake godine dođe u našu zemlju. Najposećenije su, ističe, banje kojima je Srbija izuzetno bogata, ali i skijališta.
Dodaje i da bezvizni režim koji postoji između Rusije i Srbije igra veliku ulogu u promociji turizma između naših zemalja, kao i svakodnevni avio-letovi, iako presudnu ulogu igraju cene usluga i smeštaja u Srbiji, ali i, kako kaže, gostoprimstvo našeg naroda.
Inače, paralelno sa Sajmom turizma, verski turizam u Rusiji biće promovisan i u Ruskom domu gde je za naše građane upriličena izložba predmeta hrišćanske pravoslavne umetnosti i predmeta najatraktivnijih zanata koji su deo kulturnog nasleđa Rusije, kao i izložba dečjih crteža „Duša Rusije“.
Još jedna izložba, „Svet Šolohova: Donski Kozaci“, daje posetiocima priliku da se upoznaju sa životom i stvaralaštvom poznatog sovjetskog pisca, dobitnika Nobelove nagrade Mihaila Šolohova, kao i sa radom istoimenog državnog muzejskog kompleksa.
Manifestacija će se završiti konferencijom posvećenom kulturno-istorijskim osnovama rusko-srpskih odnosa i diskusijom „Aktuelna pitanja razvoja kulturnog i duhovnog dijaloga Rusije i Srbije“.