„Jedno od prvih dejstava koje je preporučio Gvaido svom diplomatskom predstavniku u SAD Karlosu Vekiju bila je zaštita imovine. Saznali smo da u SAD ima mnogo imovine, uspeli smo da je zaštitimo kako bi ostala u vlasništvu države. Zaštićeni su i bankovni računi Ambasade i raznih konzulata Venecuele u SAD. Taj novac narko-režim više neće moći da koristi, on je zamrznut“, rekao je Markano na konferenciji za novinare.
Prema njegovim rečima, Nacionalna skupština Venecuele je jedini organ koji je ovlašćen da dozvoli korišćenje tih fondova.
Među nekretninama u vlasništvu Venecuele je konzulat u Njujorku, koji je, prema Markanovim rečima, Madurova vlada nameravala da proda 2017. godine.
„Nakon popisa inventara, uspeli smo da ga zaštitimo. Kao i rezidenciju vojnog atašea u Vašingtonu. Uspeli smo da izbegnemo njihovu prodaju. Sada u vlasništvu Venecuele ostaje osam objekata — pet u Vašingtonu i tri u Njujorku“, izjavio je Markano.
On je, takođe, naveo da je 11 od ukupno 56 venecuelanskih diplomata koji se nalaze u SAD prešlo na stranu opozicije.
Legitimni predsednik Venecuele Nikolas Maduro je ranije rekao da su se nakon raskidanja diplomatskih odnosa Venecuele i SAD svi američki diplomatski radnici vratili u svoju zemlju.
Predsednik Nacionalne skupštine Venecuele Huan Gvaido proglasio se 23. januara za privremenog šefa države, a SAD, brojne latinoamerčke i evropske zemlje su ga priznale za predsednika. Rusija, Kina i niz drugih zemalja podržavaju legitimnog predsednika Venecuele Nikolasa Madura.