Iako su se protiv tih nameta u protekla tri meseca, sa manje ili više odlučnosti, izjasnili mnogi zvaničnici država-članica EU i predstavnici same Unije, pa i iz SAD, London je po ko zna koji put zauzeo stav suprotan interesima Beograda, navodi list.
Kako „Novosti“ nezvanično saznaju, Amerikanci, Francuzi i Italijani bili su za formulaciju koja bi plastično stavila do znanja vlastima u Prištini kakve ih posledice očekuju ako u narednih danima ne ukinu taksu na robu iz centralne Srbije.
Protiv toga je, kako se dodaje, izričito bio britanski predstavnik, koji je tražio ublažavanje stava, tako da nije postignut konsenzus.
„Novosti“ pišu da Britanija ne želi jake i samostalne države na Balkanu i smatra da su Srbi oruđe u ruskim rukama. Sve dok London bude držao takav kurs i bude davao podršku nerazumnoj kosovskoj politici, ne treba očekivati napredak u dijalogu, dodaje list.
Novine podsećaju da je Britanija u avgustu 2018. godine stopirala redovnu sednicu Saveta bezbednosti UN posvećenu Kosovu i uputila protest Surinamu koji je povukao priznanje nezavisnosti Kosova.
Na drugoj strani, London je očekivao od Beograda da se pridruži apelu zemljama širom sveta da se u znak solidarnosti zbog pokušaja ubistva Sergeja Skripalja i njegove kćerke Julije proteraju ruske diplomate. Takođe, britanski zvaničnici su tražili podršku Srbije za svog kandidata kada su se u Međunarodnom sudu pravde u Hagu birale sudije u novom mandatu.