„Zabrinuti smo zbog onoga što se događa u Venecueli. Pretnje koje se čuju iz SAD i koje aktivno podržava i podstiče venecuelanska opozicija, koja u suštini direktno priziva stranu intervenciju, predstavljaju narušavanje i Povelje UN i direktno mešanje u unutrašnje stvari nezavisne zemlje“, rekao je Lavrov na konferenciji za novinare nakon razgovora s kolegom iz Zambije Džozefom Malandžijem.
Komentarišući mogućnost vojnog mešanja SAD, ministar je izjavio da Moskva očekuje da će ipak prevladati zdrav razum.
„Čak i one zemlje regiona i evropske zemlje koje su se pridružile horu onih koji zahtevaju prevremene predsedničke izbore i koji traže čak i smenu režima u Venecueli, ipak ne dopuštaju mogućnost vojnog mešanja“, dodao je ruski ministar.
Lavrov je istakao da Moskva očekuje da će se lider venecuelanske opozicije Huan Gvaido odazvati na predlog da se održi inkluzivni dijalog svih snaga u Venecueli.
Prema njegovim rečima, težnja pobedi u političkoj borbi provociranjem invazije bilo direktne, bilo pod maskom humanitarne operacije neće doneti potreban rezultat.
„Rezultat može biti postignut samo kroz inkluzivni politički dijalog, kroz kompromis i dogovor. Samo tada će biti stabilan“, naglasio je Lavrov.
Predsednik SAD Donald Tramp je, nastupajući u Majamiju pred imigrantima iz Venecuele, uputio vojnicima Venecuele „svoje najstrože upozorenje“ i pozvao ih da prihvate predlog samoproglašenog šefa države Huana Gvaida o amnestiji. U suprotnom će, rekao je Tramp, izgubiti sve. On je dodao da SAD teže da omoguće mirnu predaju vlasti, ali da razmatraju i druge varijante.
Predsednik venecuelanskog Parlamenta Huan Gvaido je 23. januara proglasio sebe za šefa države tokom mandata privremene Vlade. SAD i niz latinoameričkih i evropskih država su saopštile da priznaju Gvaida. Rusija, Kina i druge zemlje podržale su aktuelnog predsednika Venecuele Nikolasa Madura kao legitimnog šefa države.