Za samo dva dana, koliko je trajao forum, zaključeno je više od 400 sporazuma urednosti od 768 milijardi rubalja. Tu nisu ubrojani sporazumi koji se drže u tajnosti. Poređenja radi, prošle godine je potpisano duplo manje sporazuma, odnosno 184 dogovora ukupne vrednosti od 100 milijardi rubalja.
Vicepremijer Dmitrij Kozak je naveo da je na forumu učestvovalo više od 8.000 ljudi, a prošle godine je bilo nešto više od 5.000 učesnika. To pokazuje da je napravljen značajan napredak, ocenio je Kozak.
Prema njegovim rečima, tom događaju prisustvovao je veliki broj učesnika iz inostranstva, uključujući 15 predstavnika biznisa iz Sjedinjenih Američkih Država.
Forum su posetili i predstavnici Jermenije, Nemačke, Grčke, Italije, Kine, Belorusije, Ukrajine, Francuske, Estonije, Japana i drugih zemalja. Srpske privrednike iz Raške oblasti su predvodili gradski čelnici Novog Pazara, Sjenice i Tutina, a takođe tokom foruma u Sočiju poslove je sklapao i Dragomir Karić, suvlasnik kompanije „Braća Karić“.
Srpski biznismeni i opštinske vlasti su u „južnu rusku prestonicu“ stigli radi ostvarivanja kontakata sa ruskim kompanijama i eventualne saradnje.
Forum u Sočiju je postao tradicionalna platforma za predstavljanje investicionog i ekonomskog potencijala Rusije. Na toj platformi se ne razmatraju samo aktuelna pitanja socijalno-ekonomskog razvoja Rusije, nego se predstavljaju i konkretni projekti, postižu dogovori, zaključuju ugovori. Predstavnici državnih vlasti, biznismeni i vodeći eksperti traže rešenja za goruće probleme.
Predsednik Rusije Vladimir Putin se u „olimpijskoj prestonici“ sastao sa liderima Irana i Turske sa kojima je razgovarao o regulisanju situacije u Siriji, dok je sa beloruskim kolegom Aleksandrom Lukašenkom razmotrio bilateralne odnose, skijao i igrao hokej.
Forumu su prisustvovali i lider Krima Sergej Aksjonov i još 79 regionalnih lidera. Posebno mesto u radu foruma je bilo posvećeno izložbi na kojoj su svoje potencijale predstavili ruski regioni.
Štand Krasnodarskog kraja je proglašen za najlepši. Zauzimao je površinu veću od 1.500 kvadratnih metara. Štand je bio podeljen po tematskim zonama, među kojima su bili inovaciona platforma „Pametan grad“ i sektor posvećen filmskoj industriji, na kojem je autograme potpisivao i holivudski glumac Stiven Sigal, koji planira da investira u Krasnodarski kraj.
Posebno je predstavljen projekat u sferi turizma „Zlatni prsten Bosforskog carstva“, koji objedinjuje četiri subjekta: Krasnodarski kraj, Krim, Rostovsku oblast i Sevastopolj. Prvi turisti koji će proći istorijskim mestima juga Rusije očekuju se već u martu.
Čukotka je predstavila projekat za razvoj naftnih i gasnih polja, Jakutija svoj zlatni nakit, Krim turistički i investicioni potencijal poluostrva, Moskva infrastrukturne i finansijske mogućnosti grada za investitore, a Severni Kavkaz je prikazao svoja skijališta, koja se ubrzano razvijaju: Arhiz, Veduči i Elbrus.
„Elbrus čak nije odmaralište, nego brend. Mi gradimo žičare, infrastrukturu i prezentujemo lokacije investitorima koji dolaze i realizuju svoje investicione projekte. Recimo, skijalište Arhiz godišnje poseti oko 350.000 ljudi. To su turisti sa juga Rusije, iz Krasnodara i Rostova, dok oko 15 odsto gostiju dolazi iz Moskve i Moskovske oblasti, Centralnog okruga. Ranije je to mesto smatrano zimskim odmaralištem, a sada ga mi razvijamo kako bi radio cele godine. Gradimo infrastrukturu, biciklističke staze, organizujemo takmičenja. Arhiz je za kratko vreme izgrađen od nule. Nedaleko od tog kompleksa nalazi se naselje Donji Arhiz, pa samim tim privlačimo lokalno stanovništvo da održava naše staze i infrastrukturu, da učestvuje u životu tog odmarališta i pruža svoje usluge. Dakle, to je otvorilo i nova radna mesta“, rekao je za Sputnjik Aleksandar Belkovski, zamenik generalnog direktora korporacije „Odmarališta Severnog Kavkaza“.
Mnogi regioni su predstavili svoje prehrambene proizvode, koji su mogli da se probaju.
Ruski investicioni forum se održava od 2002. godine i tradicionalno okuplja više hiljada učesnika. Organizator je fond „Roskongres“.