„Tom sistemu, kao strateškom sistemu, rukovodstvo države i Ministarstva odbrane poklonilo je poslednjih godina najveću pažnju. Praktično smo uspeli da završimo njegovu modernizaciju“, rekao je Morozov za radio-stanicu „Eho Moskve“.
Prema njegovim rečima, prošle godine su tri nove radarske stanice uvedene u borbeno dežurstvo. Reč je o stanicama u Jenisejsku, Barnaulu i Orksu.
„Samim tim je stvoreno kompaktno periferno radarsko polje, u kojem je pre toga bilo određenih prekida u komunikaciji. Pošto se Sovjetski Savez raspao, deo sredstava ostao je na teritoriji nezavisnih država bivšeg SSSR-a. Deo sredstava je na zahtev rukovodstava tih država bio likvidiran, zbog toga smo morali u određenoj meri taj sistem da obnavljamo“, rekao je Morozov.
Prema rečima generala, ostalo je još da se zamene zastareli lokatori na pojedinim stanicama. Za taj posao biće potrebne tri godine.
Proces usavršavanja matematičkih algoritama za obradu informacija će se obnavljati neprestano, dodao je Morozov.
General je naveo da je sistem posebno aktuelan sada, kada SAD planiraju da istupe iz Sporazuma o likvidaciji raketa srednjeg i kratkog dometa.
Morozov je takođe naveo da ruski sistem kontrole kosmičkog prostora može da prati let kosmičkih uređaja ka Mesecu i Marsu. On je naglasio da se stalno kontroliše orbita u prečniku do 40.000 kilometara.
„Sve informacije se prikupljaju u glavnom centru za kontrolu kosmičkog prostora, gde se vodi glavni katalog kosmičkih objekata. U ovom trenutku u tom katalogu brojimo oko 20.000 raznih kosmičkih objekata, dodao je Morozov.
General je, takođe, rekao da će poslednje lansiranje kosmičkog satelita u interesima Ministarstva odbrane Rusije s kosmodroma „Bajkonur“ biti ove godine, nakon čega će se lansiranje vojnih satelita izvoditi s kosmodroma „Pleseck“ u Arhangelskoj oblasti.