Kako prenosi Si-En-Bi-Si, Soroš je rekao da Evropa „mesečari“ prema uništenju, a da narod Evrope mora da se probudi pre nego što bude kasno.
On je istakao da je EU trenutno u „revolucionarnom trenutku“, a da je krajnji ishod „krajnje neizvestan“.
Najgore od svega je činjenica da ni evropski lideri ni njeni građani nisu svesni trenutne situacije, naglasio je Soroš,.
Soroša trenutno rukovodstvo Evrope podseća na sovjetski politbiro, koji je u trenucima raspada SSSR-a izdavao ukaze misleći su oni i dalje relevantni.
Po pitanju izbora za Evropski parlament, Soroš je konstatovao da je to tačka u kojoj će doći do novog sukoba u EU, pošto se očekuje da će antisistemske, evroskeptične partije ostvariti dobre rezultate.
„Nažalost, antievropske snage uživaju prednost na izborima. Postoji više razloga za to, uključujući staromodni partijski sistem koji je prisutan u većini evropskih zemalja, nemogućnost promene sporazuma i nedostatak pravnih sredstava za kažnjavanje država-članica koje krše principe po kojima je EU osnovana“, kazao je Soroš.
Komentarišući stanje u Nemačkoj, Soroš je ocenio da se koalicija okupljena oko Hrišćansko-demokratske unije nemačke kancelarke Angele Merkel, kojoj teče poslednji mandat, neće moći da deluje u potpunosti proevropski, jer pritisak na unutrašnju situaciju vrši ultradesničarska Alternativa za Nemačku (AfD).
Fatalna greška Italije
Situacija po pitanju „bregzita“ je toliko komplikovana da Britanci sada samo žele da se ona završi, iako će to biti događaj koji će definisati budućnost Britanije u narednih nekoliko decenija, rekao je Soroš i dodao da britanska javnost polako svata „teške posledice“ koje će imati izlazak Britanije iz EU.
Prema njegovom mišljenju, Italija je napravila „fatalnu grešku“ kada se 2017. godine pozvala na Dablinski sporazum, koji nalaže da migranti moraju da zatraže azil u prvoj zemlji u koju uđu. Borba Italije protiv rastućeg broja migranata je 2018. godine bacila državu u ruke „Lige“ i „Pokreta pet zvezdica“, koje su antievropske stranke, kazao je Soroš.
Kako bi se izborila sa antievropskim silama, Evropa mora da prepozna svoje neprijatelje i probudi proevropsku većinu.
„U suprotnom, san jedinstvene Evrope mogao bi da postane košmar 21. veka“, upozorio je Soroš.