„Ponavljam svoj poziv za oslobađanje Višinskog, kao i svih novinara koji se nalaze u pritvoru. Pažljivo ću pratiti ovaj slučaj“, izjavio je Dezir.
Dezir je rekao i da će komesaru za ljudska prava u Rusiji Tatjani Moskalkovoj dostaviti relevantne informacije o slučaju Kirila Višinskog. Ranije je Moskalkova tražila od Ujedinjenih nacija, Saveta Evrope i OEBS-a da pruže aktivnu pomoć u oslobađanju Višinskog.
„Dobili smo pismo i razmenili mišljenja o situaciji sa Kirilom Višinskim i nastavićemo sa tim. Ja ću joj, naravno, pružiti najnovije informacije o mojoj intervenciji (u ovaj slučaj)“, saopštio je Dezir.
Ranije je Hersonski gradski sud odobrio zahtev ukrajinskog tužilaštva i produžio pritvor Višinskom do 8. aprila. Odbrana Višinskog je uložila žalbu protiv produženja njegovog hapšenja, izjavio je njegov advokat Andrej Domanski.
Pripadnici Službe bezbednosti Ukrajine (SBU) upali su 15. maja u kancelarije ukrajinske redakcije agencije RIA Novosti u Kijevu i izvršili pretres koji je trajao oko osam časova. Tada je uhapšen i urednik portala „RIA Novosti Ukrajina“ Kiril Višinski. On je osumnjičen za podržavanje samoproglašenih republika Donbasa i za veleizdaju. Višinskom preti kazna od 15 godina zatvora.
Višinski se tokom suđenja obratio za pomoć ruskom lideru Vladimiru Putinu i izjavio da će se odreći ukrajinskog državljanstva. Putin je ovu situaciju nazvao neviđenom, rekavši da je Višinski uhapšen „zbog direktnog profesionalnog rada, zbog obavljanja njegove novinarske dužnosti“. Moskva je Kijevu uputila protestnu notu tražeći prekid nasilja nad novinarima.