„Istoriju nezavisne Ukrajine izučavaju u jedanaestom razredu, a upravo 2019. planiramo da štampamo udžbenike. Čim je Ukrajina dobila tomos o autokefalnosti Pravoslavne crkve Ukrajine, naložila sam da se unesu izmene u program iz istorije naše zemlje“, navela je Grincevičeva.
Prema njenim rečima, nastavnici će dobiti metodološke preporuke kako bi prilikom izučavanja perioda nezavisnosti Ukrajine učenicima pričali o dobijanju tomosa.
Carigradski patrijarh Vartolomej je 6. januara predao Kijevu tomos o autokefalnosti nekanonske „nove crkve“ u Ukrajini. Iz dokumenta sledi da je jurisdikcija „nove crkve“ ograničena na teritoriju Ukrajine i da ta nekanonska crkvena struktura ne može da postavlja episkope ili da ostvaruje prihode u inostranstvu. Postoje i druga ograničenja koja novu strukturu čine zavisnom od Carigrada.
Ruska pravoslavna crkva je takvu autokefalnost nazvalo besmislicom, a dan potpisivanja tomosa tragičnim u istoriji vaseljenskog pravoslavlja.
„Nova crkva“ u Ukrajini obrazovana je na „ujediniteljskom saboru“ u Kijevu u decembru prošle godine, nakon spajanja dve nekanonske crkvene strukture aktivne na teritoriji te zemlje. Za poglavara te crkve izabran je Epifanij Dumenko.
Kanonska Ukrajinska pravoslavna crkva, koju predvodi mitropolit Onufrij, odbila je da učestvuje na tom skupu, dok je Ruska pravoslavna crkva saopštila da je kanonski značaj skupa u Kijevu ništavan.