„Situacija u Venecueli je kompleksan slučaj, jer se zakonitost Madurove vladavine osporava u njegovoj zemlji. Ako ga smatrate nelegitimnim predsednikom, onda možete smatrati da američka politika promoviše demokratska prava Venecuelanaca da biraju svog lidera. Ako mislite da je Nikolas Maduro i dalje zakonski predsednik, onda Sjedinjene Američke Države možda podrivaju venecuelansku demokratiju“, piše „Njujork tajms“.
List napominje da izjave Trampove administracije krše stav da SAD deluju kao podrška venecuelanskoj demokratiji. Američki predsednik je bio toliko gnevan i toliko je militantno nastojao na smeni režima u Venecueli, da njegovi motivi sada ne izgledaju demokratski.
List podseća da je u prošlosti SAD bilo nekoliko slučajeva državnog udara u Latinskoj Americi.
„Imajte na umu da je legitimitet svake promene vlasti stvar percepcije, treba reći da je ona trenutno podeljena u Venecueli. Stremljenje Trampove administracije da ukloni Madura može oštetiti legitimitet svake nove venecuelanske vlade, bez obzira na to o kome će biti reč“, ističe list.
Tramp nije isključio moguću intervenciju američkih oružanih snaga u Venecueli. Maduro je tu izjavu američkog predsednika nazvao ludošću i počeo je da prikuplja potpise protiv američke vojne intervencije u zemlji. Pokušaji da se legitimiše uzurpacija vlasti u Venecueli od strane drugih zemalja Kremlj je ocenio kao mešanje u unutrašnje poslove Venecuele.